vozidiel. Na základe výsledku šetrenia by mohol úrad iniciovať i správne konanie, kde v prípade potvrdenia existencie kartelových dohôd medzi poistiteľmi môže uložiť peňažnú pokutu a zaviazať spoločnosti k stanoveniu nových cenníkov poistenia vozidiel pre rok 2003.
"Úrad momentálne disponuje cenníkmi povinného zmluvného poistenia siedmich spoločností, ktoré skúma," uviedla tlačová tajomníčka PMÚ Wanda Závadská. Podnetom na ich vyžiadanie za účelom prešetrenia bola rovnaká výška sadzieb u všetkých poisťovní, dodala.
Správne konanie môže úrad začať buď na základe zistení vlastného prešetrovania, alebo prostredníctvom podnetu inej právnickej či fyzickej osoby. Ten zatiaľ PMÚ nedostal. Ak úrad nakoniec správne konanie začne, na jeho uzatvorenie má zákonom stanovenú lehotu 30 dní, v závažných prípadoch 60 dní.
"Medzi poisťovňami žiadne kartelové dohody neexistujú," zdôraznil predseda správnej rady Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP) Imrich Fekete. Rovnaké cenníky poisťovní zdôvodnil tým, že menšie spoločnosti čakali na sadzobník Slovenskej poisťovne (SP) a Allianzu, ktoré spolu pokrývajú až 70 percent poistného trhu, a ten odkopírovali.
Rozsah možného navýšenia poistného pre poisťovne schvaľoval Úrad pre finančný trh na základe vývoja škodovosti. Všetky poisťovne pritom hladinu úradom stanovených minimálnych sadzieb poistného navýšili zhodne o 20 percent.
Okrem Slovenskej poisťovne a Allianzu ide o Generali, Českú poisťovňu-Slovensko, UNIQA, Komunálnu poisťovňu a ERGO. Posledná poisťovňa na tomto trhu Kooperativa, ktorá so svojím viac ako 20-percentným podielom zaberá v povinnom poistení motoristov druhú najvýznamnejšiu pozíciu, síce svoj cenník médiám už tiež poskytla, ale vzápätí ho stiahla. Podľa vedúcej jej oddelenia marketingu Zuzany Wagnerovej budú definitívne sadzby pre rok 2003 zverejnené budúci týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.