Bratislava - Kým vo vyspelých krajinách Európy sa v zime veľmi neprekuruje, Slovensko bolo ešte donedávna známe prekurovaním budov v zimnom období.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Ventily na radiátoroch pustené naplno a otvorené okná boli typické pre panelákové domy na novších sídliskách.
"Dnes je to už lepšie, ale stále sa prekuruje napríklad v Bratislave. Tam doposiaľ urobili najmenej opatrením vzhľadom na hydraulické vyregulovanie a osadenie vykurovacích telies termoregulačnými ventilmi. Pomerne dobre sú na tom mestá zo stredu Slovenska, čiastočne aj Košice," hovorí Kvetoslava Šoltésová zo Slovenskej energetickej agentúry.
Niektoré panelákové byty boli veľmi studené, najmä tie na kraji a na prízemí. V bytoch, ktoré susedia s inými bytmi z oboch strán, sa ešte donedávna plytvalo teplom tak, že Švédi či Briti by našim zvykom nerozumeli. Spotrebu za konkrétne byty nikto nemeral, platili všetci plošne.
Neskôr sa začali montovať do bytov merače a termoregulačné ventily. Okná sa okamžite zavreli, každý chcel mať spotrebu čo najnižšiu.
V rodinných domoch ľudia prekurovali kedysi dávno, po zdražovaní energií čoraz menej. Oproti minulosti klesla teplota v domoch o dva až tri stupne. "Zo začiatku sme si na to museli zvyknúť, dnes mávame doma nastavenú teplotu na 20 stupňov a dá sa to vydržať. Skúšali sme to aj s 19-timi, ale to už bolo chladno," hovorí Jozef Mackovič z Tajova, podhorskej obce pri Banskej Bystrici.
Autor: rf, wm, čtk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.