vyplynulo, že nepodporia program Dzurindovho kabinetu na budúce štyri roky. Premiér sa tak musí spoliehať na 78 poslancov vládnej koalície. Za vládny program, a tedaj aj vyslovenie dôvery vláde, musí podľa ústavy hlasovať prinajmenšom 76 poslancov.
Azda najkritickejší bol vo svojom prejave predseda Smeru Robert Fico. Z jeho úst zaznievala sociálne podfarbená rétorika vo väčšej miere, ako keď rozprával šéf komunistov Jozef Ševc. Predseda vlády Mikuláš Dzurinda si všimol vo vystúpení predsedov opozičných strán veľa kritiky a neraz aj demagógie, ale nenašiel v nich alternatívu voči vládnej politike. "Vymaľovať slovenský obraz načierno a nevšímať si nič pozitívne," podotkol premiér.
Fico tvrdil, že predložený vládny dokument je tak "všeobecnou všehochuťou", že už dnes sa dá považovať za splnený. Za najkonkrétnejšie údaje v programe považuje časti týkajúce sa postavenia maďarskej národnostnej menšiny. Reformy sa podľa lídra Smeru nahrádzajú "bohapustým" zdražovaním. Slovensko označil za krajinu nepripravenú na vstup do Európskej únie, krajinu, v ktorej sa neoplatí pracovať, ale oplatí páchať trestnú činnosť, v ktorej legálne zbohatlo len veľmi málo ľudí.
Šéf HZDS Vladimír Mečiar tvrdil, že treba zmeniť volebný systém na väčšinový, lebo ten súčasný "plodí korupciu a z volieb robí obchod, na ktorom zarábajú agentúry". Vyslovil sa aj za vznik dvoch komôr parlamentu. Zmeniť by sa vraj mohla aj voľba prezidenta. Šéf senátu, jednej z komôr parlamentu, by bol súčasne viceprezidentom a zastupoval by ho napríklad v prípade choroby. "Dávam na zváženie otázku, či Slovensko potrebuje aj funkciu prezidenta, aj predsedu vlády. Či by ich nemohlo zlúčiť ako v Spojených štátoch," povedal. Za protiústavný považuje fakt, že vláda chce do roku 2006 odňať neidentifikovanú pôdu a dať ju obciam. "To urobiť nemôžete, každé vlastníctvo je nedotknuteľné." Podľa Mečiara treba hľadať zdroje na identifikovanie vlastníkov.
Líder KSS Jozef Ševc kritizoval zamýšľanú privatizáciu štátnych podielov v podnikoch energetiky a plynu. Podľa neho Slovensko sa vydá na cestu, ktorá bude plná obetí. Varoval, že vládny program sa môže premeniť na sociálny pogrom.
Zuzana Martináková z SDKÚ si myslí, že označenie vládneho programu za všeobecný je povrchným konštatovaním. Ľubomír Litner z ANO sa opýtal, či je lepšie predkladať bombastické ambície alebo vysloviť odhodlanie popasovať sa s najzložitejšími problémami. Gyula Bárdos z SMK povedal, že jeho strana bude trvať na uskutočnení reforiem bez prieťahov a nesmú sa opakovať chyby z minulých rokov, keď sa dobré zámery stali predmetom nekonečne dlhých diskusií.
Rozprava k vládnemu programu bude dnes opäť pokračovať.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.