rozhodnutie v tejto veci prezidentovi Saddámovi Husajnovi. "Toto je jednomyseľné hlasovanie odporúčajúce odmietnuť rezolúciu BR OSN v súlade s mienkou našich ľudí, ktorí nám dôverujú, a zároveň oprávňujúce politické vedenie Iraku definitívne rozhodnúť v tejto otázke," uvádza sa vo vyhlásení 250
Predseda irackého parlamentu Sádún Hammadí najskôr požiadal poslancov, aby hlasovali za prijatie, alebo odmietnutie rezolúcie BR OSN. Vzápätí oznámil, že parlament ju jednomyseľne zamietol, aj keď nebolo jasné, koľko poslancov je presne prítomných v sále. V druhom hlasovaní poslanci odobrili návrh nechať definitívne rozhodnutie prezidentovi a v treťom hlasovaní schválili celý návrh ako celok tiež jednomyseľne. Ovplyvniť iracký zákonodarný zbor sa ešte včera dopoludnia pokúšal Saddámov syn Udaj. Syn irackého prezidenta v liste zaslanom parlamentu vyzval poslancov, aby hlasovali pre prijatie novej rezolúcie o odzbrojení krajiny. "To, čo sa od nás ako od národného zhromaždenia vyžaduje, je prijatie jasných rozhodnutí. Ako národné zhromaždenie by sme mali prijať rezolúciu OSN, o ktorej práve diskutujeme," uviedol Udaj, ktorý je sám poslancom.
Irak sa musí do 15. novembra rozhodnúť, či prijme tvrdé podmienky stanovené v rezolúcii a umožní zbrojným inšpektorom neobmedzený prístup na všetky miesta, ktoré budú chcieť preskúmať pri pátraní po zbraniach hromadného ničenia.
Biely dom včera označil odmietnutie rezolúcie OSN o odzbrojení Iraku v irackom parlamente za "obyčajné divadlo". Zároveň uviedol, že konečné stanovisko Bagdadu očakáva od prezidenta Saddáma Husajna.
"Hlas irackého parlamentu neberie nikto vážne. V Iraku je za režimu Saddáma Husajna iba jeden hlas, ktorý niečo znamená, a to je hlas samotného Saddáma Husajna. Toto je len obyčajné divadlo," vyhlásil hovorca Národnej bezpečnostnej rady USA Sean McCormack.
Vojna proti Iraku by mohla vyústiť do jadrového konfliktu, ktorý by si vyžiadal takmer štyri milióny obetí na životoch a katastrofálne by sa odrazil na zdraví obyvateľov postihnutých oblastí a životnom prostredí. Uviedli to včera odborníci z medzinárodnej zdravotníckej organizácie Medact.
Aj bez použitia jadrových zbraní by pri vojnovom konflikte mohlo prísť o život až pol milióna ľudí, mohlo by dôjsť k občianskej vojne, hladu, vzniku epidémií a požiarom na ropných poliach, tvrdia experti.
Oveľa viac ľudí by pritom prišlo o strechu nad hlavou, v Iraku by mohlo dôjsť k ekonomickému kolapsu a prudko rastúce ceny ropy by mohli vyvolať globálnu ekonomickú krízu, varuje Medact. Vo svojej správe konštatuje, že prípadné rozsiahle použitie chemických a biologických zbraní (CBW) Irakom by mohlo viesť k odvete v podobe jadrového útoku zo strany napadnutých.
Autor: Bagdad/Washington/Londýn (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.