kultúrnemu dedičstvu Apoštolskej vatikánskej knižnice, jednej z najprestížnejších zbierok rukopisov, dokumentov a starobylých textov na svete. Nová súčasť internetovej stránky Svätej stolice (www.vatican.va) bude obsahovať obrázky rukopisov, ktoré boli doposiaľ dostupné len špecializovaným učencom a profesorom. Apoštolská vatikánska knižnica, založená pápežom Mikulášom V. (1447 - 1455), sa špecializuje na humanitné disciplíny (paleografia, história, dejiny umenia, klasická literatúra, filológia) a obsahuje
1 600 000 tlačených zväzkov (starobylých a moderných vydaní),
8 300 prvotlačí (z ktorých je 65 vytlačených na pergamene), 150 000 zväzkov rukopisov a spisov, 300 000 mincí a medailí a vyše 100 000 grafík.
„Už takmer desať rokov spoločnosť HP pomáha svetovej verejnosti pripájať sa do Vatikánu prostredníctvom internetu," povedal prezident spoločnosti HP Michael Capellas. „Tento najnovší projekt rozšíri našu spoluprácu a poskytne miliónom ľudí unikátnu možnosť online prístupu k rozsiahlej zbierke prestížnych starobylých rukopisov a textov, ktoré sú uchovávané v Apoštolskej vatikánskej knižnici." „Spolu-práca medzi Svätou stolicou a spoločnosťou HP ponúkne tú najvyššiu úroveň kultúrnych služieb prostredníctvom spojenia prvenstva v oblasti technológie so skúsenosťami kultúrnej organizácie," povedal ctihodný Raffaele Farina, S.D.B., prefekt Vatikánskej knižnice.
„Tento projekt spája dokopy technologické prvenstvo spoločnosti HP s pokladmi vedy, múdrosti, náboženstva a spirituality, ktoré ponúka Vatikánska knižnica, a to v prospech celého ľudstva.
A k tomu sa ešte pripája pôvab a krása nespočetných umeleckých diel, ktoré sa na internete sprístupnia pomocou dnes ohlásenej internetovej stránky."
Spoločnosť Intel Corporation predstavila sieťový procesor, ktorý pomáha znižovať náklady a uľahčuje vývoj komunikačných zariadení navrhovaných pre dokonalejšie zabezpečenie informácií prenášaných po sieti. Sieťový procesor Intel® IXP2850 spojuje v jedinom čipe vysoký výkon spracovania paketov a robustných bezpečnostných funkcií a tak umožňuje prevádzkovanie takých aplikácií, ako sú siete VPN („Virtual Private Network", t.j. virtuálne privátne siete) webové služby a siete SAN („Storage Area Network"). Nový čip vychádza z architektúry produktového radu plne programovateľných sieťových vysokovýkonných procesorov IXP2800. Procesor IXP2850 je možné programovať tak, aby urýchľoval služby bohaté na obsah, ako je vyrovnávanie pracovnej záťaže medzi viacerými webovými servermi. Okrem toho hardwarové mechanizmy, ktoré sú súčasťou čipu, podporujú implementáciu obľúbených štandardov pre šifrovanie dát a zaisťovanie dátovej integrity ako sú 3DES, AES a SHA-1 a to do prenosových rýchlostí 10 Gb/sec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.