Maďarskom a Slovenskom.
Únia prisľúbila, že preverí, akú úlohu môže zohrať v sprostredkovaní sporu dvoch krajín s ambíciami na vstup do EÚ. Uviedol to včera splnomocnenec združenia György Droppa. Konštatoval, že Maďarsku spôsobuje nedozerné škody, že od parlamentných volieb nie je určený dunajský splnomocnenec. Táto situácia vyhovuje Slovensku. Podľa ochranára Bratislava používa bez akýchkoľvek obmedzení vodu na výrobu elektrickej energie. Práve z tohto dôvodu požiadali začiatkom októbra v Budapešti komisárku Európskej únie pre životné prostredie Margot Walströmovú o sprostredkovanie únie, aby ukončili stav postupne ničiaci živú prírodu na Malom žitnom ostrove.
Komisárka 3. októbra po stretnutí s maďarským ministrom zahraničných vecí Lászlóom Kovácsom vyjadrila nádej, že Európska komisia nebude musieť zasiahnuť do rokovaní medzi Maďarskom a Slovenskom vo veci realizácie rozsudku o Sústave vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros. "Dúfam, že tieto dve krajiny sa budú vedieť dohodnúť medzi sebou a podarí sa im nájsť uspokojivé riešenie otázky. Ak bude potrebné, príslušné orgány urobia všetko preto, aby sa tak stalo," dodala Walströmová.
Na margo utorňajšieho vyhlásenia maďarskej ministerky ochrany životného prostredia a vodného hospodárstva Márie Kóródiovej, podľa ktorej otázku vodného diela na Dunaji môže vyriešiť vytvorenie národného parku na Malom žitnom ostrove a Žitnom ostrove v súlade s právnymi normami ochrany prírody EÚ, Droppa povedal, že Dunajský kruh už vyše desať rokov navrhoval takéto riešenie. "Vítame tento návrh, my sme ešte pred zmenou režimu hovorili o vytvorení trojstranného rakúsko-československo-maďarského dunajského národného parku," povedal v závere Droppa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.