úrovni veľvyslancov sa v pondelok v Bruseli zíde Severoatlantická rada, ktorá zhrnie konečné stanoviská vlád členských štátov a mala by dospieť ku konsenzu.
Diplomatické zdroje však včera potvrdili, že oficiálne NATO svoje rozhodnutie oznámi až vo štvrtok krátko po 09.30 h, pričom by sa tak malo stať verejne za prítomnosti televíznych kamier. Šéfovia štátov a vlád 19 členských krajín aliancie by mali rozhodnutie o zozname pozvaných krajín prijať bez diskusie, pretože do Prahy prídu už so spoločným stanoviskom vo vrecku. Hoci NATO to oficiálne neprizná až do summitu, pozvanie v Prahe dostane sedem krajín: Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Bulharsko a Rumunsko.
Tento týždeň prijíma generálny tajomník NATO George Robertson veľvyslancov členských krajín, aby mu oznámili konečné stanoviská svojich vlád. Väčšina veľvyslancov tak už urobila, dnes sa čaká stanovisko americkej vlády. Lídri pozvaných krajín sa v Prahe stretnú so svojimi partnermi z devätnástky vo štvrtok popoludní, pričom Slovensko budú zastupovať prezident Rudolf Schuster a premiér Mikuláš Dzurinda.
Rokovania budú v podstate kopírovať Akčný plán členstva a jeho politickú, ekonomickú, obrannú, bezpečnostnú, legislatívnu a rozpočtovú časť. Slovensko sa v rámci prístupového procesu zaviaže k pokračovaniu reforiem a prípravy. Rokovania by sa mali skončiť vo februári 2003 a v marci by Slovensko malo podpísať prístupový protokol. Potom sa začne ratifikačný proces a riadnym členom NATO by malo Slovensko byť krátko pred ďalším summitom aliancie, ktorý sa plánuje na jar 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.