množstvách strácal jadrový materiál. Zistené prípady sa vzťahujú len na atómové elektrárne a ani v jednom prípade nedošlo k odcudzeniu uránu zo skladov jadrového paliva.
"Prípady straty jadrových materiálov (za posledných desať rokov) boli, ale išlo len o gramy zbrojných jadrových materiálov (vysoko obohateného uránu), alebo kilogramy nízko obohateného uránu pre palivové články jadrových elektrární," uviedol šéf ruského jadrového dozoru. Dva zdokumentované prípady krádeží jadrových materiálov sa stali v podniku Elektrostaľ neďaleko Moskvy a v závode na úpravu paliva v meste Novosibirsk. Predseda Federálneho dozoru pre jadrovú a radiačnú bezpečnosť Ruska Višnevskij včera možnosť teroristického útoku a obsadenia jadrových elektrární alebo iných jadrových objektov v krajine kategoricky vylúčil.
V septembri sa podľa jeho slov v Rusku uskutočnila úplná inšpekcia všetkých jadrových objektov a pravdepodobnosť útoku teroristov bola podľa medzinárodnej metodiky vyčíslená ako 10 na mínus štvrtú až 10 na mínus piatu. Úrad jadrového dozoru ale zároveň tvrdí, že na zvýšenie fyzickej ochrany jadrových objektov v podobe nových technických prostriedkov, výcviku a prezbrojenia ochranných služieb potrebuje minimálne šesť miliárd rubľov (asi 9 mld. Sk). "Po 11. septembri 2001 sa situácia v oblasti bezpečnosti na všetkých jadrových objektoch v Rusku výrazne zlepšila, ale stále nie je dokonalá," dodal Jurij Višnevskij.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.