dlžila, tak dostanú svoje peniaze späť. Nedostanú však úroky ani penále z omeškania. V návrhu novely zákona o zdravotnom poistení to schválili poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo.
Minister Rudolf Zajac pôvodne navrhoval, aby štát ručil za dlhy Perspektívy len do výšky sumy, ktorú správca konkurznej podstaty vymôže od tých, čo dlžili Perspektíve. Cieľom bolo uzavrieť kauzu Perspektíva a zabrániť, aby súkromné spoločnosti skupovali pohľadávky Perspektívy a exekúciami vymáhali peniaze z iných poisťovní.
S tým nesúhlasili lekárne a lekári, ktorí podľa zákona boli povinní vydať liek či ošetriť poistencov Perspektívy. Svoje peniaze by s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec nedostali, pretože pohľadávky boli takmer nulové, kým dlžoby sa odhadujú na 2,27 miliardy korún.
Zajacov návrh v parlamente poslanci zmenili na podnet poslanca ANO Petra Bíroša. Vo výbore ho podporili všetci koaliční aj opoziční poslanci.
Minister Zajac nepokladá poslaneckú zmenu, dokonca od poslancov zo strany, ktorá ho nominovala, za svoj prvý neúspech v parlamente. Niekedy je podľa neho aj neúspech úspechom. "Úprimne, dostal som sa prvýkrát do zvláštnej polohy - bytostne cítim, že toto je správny krok, ale súčasne ako minister si myslím, že štát príde o nejaké peniaze navyše, s ktorými sme nepočítali, " povedal.
Spokojný je však s tým, že štát nebude ručiť za penále a úroky. "Darmo varujeme, že s pohľadávkami za zrušenú poisťovňu sa robia nekalé obchody, nikto to akosi nepočuje. Myslím, že aj táto novela to ošetrila elegantne, nechutný biznis bude zaplatený až z konkurzného zvyšku."
O novele by mal parlament hlasovať v najbližších dňoch. Peniaze veriteľom Perspektívy však podľa ministra budú vyplatené až po ukončení konkurzného konania.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.