dvestoročných hospodárskych a kultúrnych tradícií juhoslovanských Slovákov. Jeho prvú budovu postavili v roku 1923 z vlastných finančných prostriedkov a za finančnej pomoci vlády Československej republiky a Slovákov zo zámoria. Gymnázium sa stalo kultúrnou ustanovizňou Slovákov v Juhoslávii.Tu začala dráha viacerých akademikov a doktorov vied, vedeckých a osvetových pracovníkov, umelcov a inžinierov. O rozhovor sme požiadali riaditeľku gymnázia Vieru Boldockú.
Koľko absolventov od jeho vzniku ukončilo toto vo svete známe gymnázium?
- Je to dosť veľký počet - 3281 maturantov. A môžem povedať, že nebyť tých maturantov, ktorí potom úspešne pokračovali na vysokých školách, slovenská menšina by v týchto priestoroch celkom inak vypadala. Teda slovenskí intelektuáli žijúci vo Vojvodine, sú vlastne absolventi tohto gymnázia.
Je známe, že u Vás študujú žiaci nielen z Báčskeho Petrovca, ale aj širokého okolia.
- Vďaka žiackemu domovu, ktorý bol vystavaný v rokoch 1996-1997 sme vytvorili najoptimálnejšie podmienky pre prácu tohto gymnázia. Preto môžeme školiť na strednom stupni žiakov v slovenskej reči zo všetkých krajov JZR,respektíva Srbska alebo Vojvodiny. Keď sčítame všetky obce, tak máme študentov z 27.osád.Takže z každej obce u nás študuje aspoň jeden študent. Výnimku tvorí Kovačica, kde je gymnázium s jednou slovenskou triedou.
Vieme, že mnohí absolventi Vášho gymnázia sa stali osobnosťami vedeckého, kultúrneho a spoločenského života.
- Je to pravda. Keby sme chceli všetkých spomenúť, bol by to dlhý zoznam. Spomeniem len niektorých. Začnem Dr. Sirackým, ktorý bol riaditeľom na tomto gymnáziu, a riaditeľom Slovenskej akadémie vied ako aj pedagógom na UK v Bratislave. Máme spisovateľov ako napr. Bohuš, Benková, Mučai a Demák, ktorí sú známi nielen u nás ale aj na Slovensku. Ďalej filmových režisérov Majera, Sládečka a Hausmana, potom výtvarných umelcov Čáni, manželia Súdioví. Máme vynikajúcich lekárov kardiochirurg Seleštiansky a chirurg Čáni, ďalej vo svete známy fyzik Labát, známych jazykovedcov Dr. Myjavcovú a akademika Kmeťa. Nech mi ostatní, ktorých som nespomenula prepáčia Je to celá plejáda známych intelektuálov, ktorí dávajú pečať a úroveň kultúry a vzdelania tejto slovenskej enkláve, ktorá tu žije.
Ako hodnotíte pomoc zo strany SR?
- Nebyť Slovenska neboli by sme na tom dobre. Už vtedy, keď sa gymnázium začalo stavať, dala vláda ČSR milión korún. Petrovčania a Slováci sa veľmi pričinili, aby táto na naše pomery impozantná budova bola vystavaná. Zo Slovenska nám prichádzali knihy a môžeme sa pochváliť knižnicou, ktorá má viac ako 23000 kníh. Z toho je viac ako 15000 v slovenskej reči. Aj vybaveniu naších kabinetov môžeme ďakovať SR. Tieto dary sme dostávali pri príležitosti jubileí a aj prvý počítač sme dostali zo Slovenska. Keď ide o výstavbu internátu, tak túto pomoc nemôžem ani doceniť. Len teraz vidíme akú cenu má tento žiacky internát. Ak sa dačo chce urobiť, tak sa urobí a tu bola pomoc krajiny naších predkov mimoriadne veľká. Teda pomoc SR pri každej príležitosti vysoko hodnotíme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. Dúfame, že spolupráca bude taká dobrá, ako to bolo v blízkej minulosti.
Autor: František Mrva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.