Maďarsku, ale nájdu sa tu aj talianske vplyvy. Ide hlavne o ryby pečené v oleji, rizotá, špagety, ale aj jedlá pochádzajúce z Čiech, Poľska a Bavorska. A čo je na tom najzujímavejšie, Rakúšania tieto jedlá pokladajú za svoje. Ako napríklad my pokladáme za naše jedlo viedenský vyprážaný rezeň.
Ochutnajte u susedov Wiener Schnitzl
Na druhej strane je známy fakt, že viedenský rezeň nepochádza od Rakúšanov. Pramene síce uvádzajú, že Wiener Schnitzl "vynašiel" Leopold Grunzmüller, hlavný kuchár cisára Ferdinanda, ale pravda je to. že ho z Milána priniesol maršal Radetzky. Tam ho vyslal Karol V. spolu so svojimi španielskymi žoldniermi. V Španielsku rezeň konzumovali pod názvom Andalúzsky rezeň už dávno red Radetzkym. Tam ho doniesli Arabi z Blízkeho východu, ktorí ho pravdepodobne "odkukali" od kuchárov z Byzantskej ríše. Vplyv francúzskej kuchyne sa najviac ujal na cisárskom dvore a odtiaľ sa rozšíril na celé územie. Napriek všetkým týmto vplyvom si rakúska kuchyňa zachovala svoju tvár.
Rakúšania majú k dispozícii veľký výber údenárskych výrobkov od pácovanej šunky po rôzne druhy párkov, ktoré konzumujú na raňajky, ale i v priebehu celého dňa. Studené predjedlá tu nemajú veľkú tradíciu, ale výdatné a chutné polievky sa tešia všeobecnej obľube.
Nespočetné sú recepty na jedlá z vajec a cestovín. Z rýb sú na prvom mieste pstruhy a väčšina z nich pochádza z horských potokov Álp. Pri mäsitývh jedlách prím zohráva hovädzie mäso. Vysvetľujú to tým, že mäso z dobytka, ktorý sa pasie na alpských lúkach je mimoriadne chutné. V niektorých rakúskych reštauráciach dokonca ponúkajú až dvadsať jedál z vareného, pečeného, či duseného hovädzieho mäsa. K varenému mäsu sa podáva octový chren, alebo teplé omáčky, napr. paradajková, cesnaková, kôprová, či žemľová omáčka. Obľúbené sú aj jedlá z telacieho mäsa, a to nielen preto, že sa z neho pripravuje Wiener Schnitzl. Kuchári okrem neho z telaciny pripravujú ďalšie chutné rezne so šunkou, sardelami, syrom a pod.
V Rakúsku si dobrý obed alebu večeru nevedia predstaviť bez koláčov a zákuskov. Ide napríklad o bábovky, briošky, ovocné knedle, jablkový závin, ale najslávnejšou predsa len zostáva Sacherova torta, kreácia Franza Sachera, zakladateľa tradície Sacherovho domu. Rakúšania obľubujú kávu so šľahačkou, kvalitné ovocné pálenky, ale aj suché biele vína a v neposlednom rade aj pivo.
(Nabudúce: Za syrmi do Švajčiarska a štátov Beneluxu)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.