ktorí ho ešte nevideli - nebudeme prezrádzať, spomeňme len záhadné obrazce, ktoré sa objavili na "Gibsonovom" kukuričnom poli. Práve o tomto aktuálnom fenoméne tzv. kruhov v obilí, si teraz povieme trochu podrobnejšie.
Záhada kruhov v obilí vzbudila serióznu pozornosť vedcov síce len pred štvrťstoročím, no prvé doložené zmienky o podobných úkazoch nájdeme už v Hertfordshirskej kronike z roku 1678. Vtedy sa nevšedné obrazce pripisovali diablovmu dielu, ktorý ich "určite kosil po nociach". Hoci táto teória dnes už neobstojí, presnú príčinu vzniku tajomných piktogramov stále s určitosťou nevieme. Ani názor expertov na problematiku kruhov nie je rovnaký. Niektorí tvrdia, že ich má na svedomí zver (čo je však málo pravdepodobné), neznáma forma plesní, alebo meteorologické javy, ako gigantické krúpy či vzdušný plazmový vír.
Veľkým zástancom poslednej z možností je britský meteorológ Terence Meaden, ktorý tento nezvyklý jav podrobne opísal. Podľa neho, nepravidelný vietor vanúci oproti kopcom alebo okolo nich, môže spôsobiť minivír, ktorý uviazne na jednom mieste. Víriaci prstenec sa rozkolíše, sprevádzaný silným tlakom dopadne na zem a pritlačí rastliny. Zvláštne svetlá a zvuky, ktoré ľudia v miestach výskytu tohto fenoménu často zaregistrovali, môžu vznikať pôsobením prítomnej elektriny. Časť odborníkov Meadenovu teóriu vzniku kruhov v obilí pripustila, no zároveň sa zhodla na tom, že v širšom meradle neobstojí. Nemožno ju totiž aplikovať na zložitejšie tvary, ako obdĺžniky, šesťuholníky a podobne.
Jeden z najznámejších a zároveň premiérových nálezov piktogramov v moderných dejinách ohlásil John Scull z anglického Wiltshire v roku 1980. Na svojom ovsenom poli objavil tri kruhy, každý s priemerom 18 metrov, s ostro ohraničenými okrajmi. Steblá ovsa boli špirálovito zľahnuté smerom od stredu kruhu, vyzeralo to, akoby ich niečo zhora zľahka pritlačilo. Hoci Scullov pozemok niekoľko týždňov prečesávali seriózni odborníci i rôzni amatérski nadšenci, ich pôvod ostáva dodnes záhadou.
Odvtedy sa hlásenia o nájdení všakovakých obrazcov z celého sveta množia ako huby po daždi. Zdokumentované boli v USA, Kanade, Austrálii, Novom Zélande, Japonsku, Švajčiarsku, Rusku i v susedných Čechách. Jednoznačný primát vo výskyte tohto nadprirodzeného úkazu však stále drží Veľká Británia. Tu ich najčastejšie môžeme vidieť v južnom Anglicku, hlavne v okolí starobylých monumentov ako Stonehenge. Spojitosť medzi ním a kruhmi sa však dodnes nepodarilo dokázať.
Zaujímavý je i fakt, že vnútri piktogramov zaznamenali experti rôzne anomálie. Zlyhávali im fotoaparáty, kamery a väčšina elektronických zariadení bola neustále akousi neznámou silou rušená. Mnohí ľudia sa sťažovali na bolesti hlavy, slabšie nátury dokonca omdlievali. Poslušnosť vypovedávali i automobily a poľnohospodárske stroje.
Potvrdzuje to i prípad farmára z južného Anglicka. V roku 1996 objavil na svojom poli jednoduchý kruh s priemerom desať metrov. Keď pri postrekovaní vošiel dovnútra kruhu na svojom traktore, motor sa náhle zastavil. Farmár sa ho opakovane pokúšal naštartovať, ale márne, nakoniec ho musel spolu s chlapmi odtlačiť. Akonáhle opustili tajomný piktogram, motor sám od seba naskočil. Prekvapený farmár to skúsil ešte raz, no postriekať obilie v kruhu sa mu nepodarilo - motor opäť vypovedal poslušnosť. Čo za tajomnú silu v sebe tieto obrazce skrývajú, sa zatiaľ môžeme iba domnievať.
Od začiatku deväťdesiatych rokov sa na lánoch začali objavovať i zložitejšie útvary, napr. "činky" - dva kruhy spojené cestičkou, "pätorčatá" - veľké kruhy obklopené prstencom štyroch menších, alebo "hviezdice" či "snehové vločky". Niektoré sú tak prepracované a dokonalé, že aj najväčším špekulantom už dochádzajú teórie ich vzniku. Niektorí sa prikláňajú k tomu, že sú dielom mimozemských kozmických lodí, pretože také rovnomerné tvary by žiadna zver ani krúpy vyrobiť nedokázali.
Ďalšou z možností je, že časť z nich majú na svedomí figliari, ktorí ich po nociach tajne "zostrojujú". V roku 1991 sa dvaja anglickí umelci, Douglas Bower a David Chorley priznali, že už niekoľko rokov vytvárajú rôzne obrazce za pomoci drevených dosiek, lán a podrobne vypracovaných plánov v okolí Kentu. Nech sú už tieto zaujímavé piktogramy dielom kohokoľvek, pravdepodobne nás nimi "zásobovať" tak skoro neprestane...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.