bavilo, pokiaľ si pamätá odjakživa, a tak bolo jasné, že sa stane kuchárkou. Detský sen vak dotiahla do dokonalosti a potom, čo ukončila Stredné odborné učilište obchodné v Prešove, krátko pracovala ako kuchárka. Po roku a pol sa stala šéfkuchárkou a potom sa opäť vrátila do svojej rodnej alma mater. Teraz však už v úlohe majsterky odbornej výchovy. Aby bolo všetko tak, ako má byť, doplnila si aj vzdelanie na Pedagogickej fakulte UPJŠ v Prešove. Študentskej duši ju však naučil rozumieť až sám život a často neľahká prax. S mladými ale robí rada, a keďže je vo svojom odbore naozaj jednička - absolvovala aj skúšky na "kuchára špecialistu" a získala ocenenie "majster kuchár", ktoré sa kedysi nedávalo iba tak hocikomu. Študenti si ju vážia a má tak prirodzenú autoritu. Pôsobenie v Hotelovej akadémii v Prešove si takúto vysokú odbornosť a bohaté pedagogické skúsenosti aj vyžaduje. táto škola má totiž bohatú históriu a už tradične dobré meno. Korene jej vzniku siahajú do roku 1927, kedy sa v Prešove otvorila Odborná škola pre ženské povolania. Za celé obdobie svojho 75-ročného života prešla táto škola obrovskými zmenami, a tak ako sa menilo jej zameranie, menil sa aj jej názov. Od roku 1949 sa volala Vyššia škola výživy. V roku 1953 bola premenovaná na Priemyselnú školu potravinárskej chémie a už v roku 1954 na Strednú školu spoločného stravovania. v roku 1979 dostala názov Stredná hotelová škola a od roku 1992 je z nej Hotelová akadémia. "Naša škola má zameranie na hotelierstvo, gastronómiu a cestovný ruch. Absolventi sú po 5ročnom štúdiu všestranne pripravení nielen do praxe, ale aj pre ďalšie štúdium na vysokých školách. Snažíme sa o to, aby bolo o nás stále počuť, a tak pripravujeme rôzne gastronomické akcie, zúčastňujeme sa na súťažiach a pravidelne organizujeme aj medzinárodnú barmanskú súťaž Eurocup," s hrdosťou nám o svojej škole povedala dnes už učiteľka odborných technologických predmetov Oľga Šelepová. Naši žiaci sa môžu počas štúdia zúčastniť aj barmanských kurzov a kurzov cestovného ruchu, ktoré sa organizujú a majú tiež šancu spoznať to, ako sa pracuje vo svete. Odbornú prax totiž majú nielen u nás doma v reštaurácii Florianka, ale aj v zahraničí: Taliansku, Nemecku, Rakúsku či Švajčiarsku. To všetko by nebolo možné bez skvelého manažmentu a odborne zdatného kolektívu, aký u nás máme."
Pani Oľga je dnes už aj babičkou, hoci na to vôbec nevyzerá, štyri a pol ročnej vnučky Vladky. Iste aj ju zasvätí do kulinárskych tajov tak, ako stovky študentov a svoje dve, dnes už dospelé dcéry Kvetku a Slávku. "Obe varia veľmi dobre, v mnohom ma možno už aj predstihli," povedala nám hrdá mama a televíznu kuchyňu prevoňala chutnou, rýchlou a zdravou špecialitou z brokolice. Pridala aj niekoľko ďalších receptov a my ich teraz ponúkame čitateľom Víkendu.
Fazuľa s kapustou
Potrebujeme: 500 g suchej fazule, 1 kg kyslej kapusty, 500 g zmrazených (zavarených) húb, sušené huby, bravčová masť, soľ, majoránka, čierne mleté korenie.
Postup: Fazuľu na noc namočíme do vody. Cibuľu pokrájame na kolieska a opražíme ju na bravčovej masti. K nej pridáme namočenú fazuľu, chvíľu restujeme a podlejeme teplou vodou. Po chvíli pridáme očistené a nakrájané huby a necháme dusiť. Potom pridáme kyslú kapustu, soľ, dochutíme mletým korením a majoránkou. Dusíme až do zmäknutia. Zmes má byť polohustá a výborne chutí s čerstvým pečivom.
Zemiakové placky s bryndzou a šunkou
Potrebujeme: 1 400 g zemiakov, 200 g hladkej múky, rascu, soľ, majoránku, čierne mleté korenie, 4 vajíčka, bravčovú masť, 200 g bryndze, 100 g šunky a 100 g cibule.
Postup: Z postrúhaných zemiakov, hladkej múky, vajec, rasce, soli, majoránky, čierneho mletého korenia spracujeme cesto na placky. Vyprážame ich na dolkovej panvici z oboch strán do zlatista. Do bryndze pridáme nadrobno nakrájanú šunku, tiež nadrobno nakrájanú cibuľu a touto zmesou potrieme upečené placky. Potom ich poukladáme na plech a zapečieme vo vyhriatej rúre.
Jablkový koláč
Na cesto potrebujeme: 250 g masla, 250 g práškového cukru, 250 g hladkej múky, 4 vajcia, 1 prášok do pečiva. Na plnku potrebujeme: 100 g hrozienok, 80 g mandlí, 2 lyžice marhuľového džemu, 2 lyžice medu, jablká.
Postup: Z uvedených prísad vypracujeme cesto, ktoré roztlačíme na vymastený plech. Na cesto rozložíme kolieska jabĺk bez jadrovníka. Do koliesok vložíme trochu hrozienok, mandlí a celý koláč potrieme marhuľovým džemom v ktorom sme rozmiešali med. Vložíme do vyhriatej rúry a pečieme do svetlohneda.
Cestoviny s varenou zeleninou a syrovou omáčkou
Potrebujeme: 200 cestovín (motýliky), 300 g karfiolu, 300 g brokolice. Na syrovú omáčku: 250 g kyslej 15 % smotany, 150 g syru Niva, 150 g taveného syra, 80 g šampiňónov, 40 g masla, 1 čl maizeny, provensálske korenie.
Postup: Karfiol a brokolicu krátko povaríme v osolenej vriacej vode (asi 5 minút) alebo v pare (8 - 9 minút). Vyberieme z vody a rozoberieme na menšie ružičky. Cestoviny uvaríme v osolenej vriacej vode do polomäkka. Syrová omáčka: V roztopenom masle urestujeme šampiňóny, nastrúhaný syr Niva, rozvaríme a pridáme smotanu rozšľahanú s taveným syrom, soľou, krátko povaríme, zahustíme maizenou a ochutíme provensálskym korením. Karfiol, brokolicu a cestoviny uložíme vkusne na tanier a prelejeme omáčkou. Ako ozdobu môžeme použiť nastrúhaný parmezán, ktorý roztopíme na panvičke a primiešame doň sezamové semienka. Masu vyklopíme na čistý tanier a po vychladnutí preložíme na uvarenú zeleninu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.