u súkromného podnikateľa s neistou perspektívou a s oveľa nižším príjmom ako má manželka. Zvažujeme preto, či nezostanem s dieťaťom doma na materskej dovolenke ja a preto by sme chceli vedieť, či sú nejaké rozdiely medzi materskou dovolenkou ženy a muža, ak áno, aké? Manželka pracuje ako ekonómka v akciovej spoločnosti. Mala by zaručený z hľadiska zákonníka práce po ukončení MD návrat na svoje pôvodné pracovné miesto s rovnakým platom ako má teraz?
Značka: Muž na materskej dovolenke
Odpoveď: V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej MD v trvaní 37 týždňov. Podľa novelizácie zákonníka práce, ktorá nadobudla účinnosť od 1. apríla 2002 patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa. Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa, vyžadujúce mimoriadnu starostlivosť osobitne náročnú, je zamestnávateľ povinný žene alebo mužovi, ktorí o to požiadajú rodičovskú dovolenku až do siedmych rokov dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.
Z uvedeného vyplýva, že medzi materskou dovolenkou matky a rodičovskou (teda nie materskou, ale ani otcovskou) dovolenkou otca, z hľadiska jej rozsahu a zákonných podmienok nie sú po uvedenej novelizácii ZP žiadne rozdiely. Zákonník takto stanovuje právo oboch rodičov na rodičovskú dovolenku ako individuálne, neprenosné právo každého z rodičov.
Otcovi vzniká nárok na rodičovskú dovolenku už od narodenia dieťaťa. Matka nastupuje na MD spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Ak žena vyčerpá z MD pred pôrodom menej ako šesť týždňov, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, patrí jej dovolenka odo dňa nástupu až do uplynutia dvadsať osem resp. tridsaťsedem týždňov.
Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu. Ak sa dieťa narodilo mŕtve, patrí žene MD po dobu 14 týždňov. Ak dieťa zomrie v dobe, keď je žena na MD alebo muž na rodičovskej dovolenke, poskytuje sa im táto dovolenka ešte počas dvoch týždňov odo dňa úmrtia dieťaťa, najdlhšie do dňa, keď by dieťa dosiahlo jeden rok.
Čerpanie dovolenky rodič zamestnávateľovi len oznamuje, pretože právo na MD matke a rodičovskú dovolenku otcovi zabezpečuje zákonník. Zamestnávateľ je povinný ospravedlniť neprítomnosť rodiča v práci. Po túto dobu je zamestnanec zabezpečený peňažnými dávkami nemocenského poistenia. Ak sa zamestnanec, je jedno či žena alebo muž, po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky vráti na pracovisko, je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na pôvodnú práci a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Ak by ani takúto inú prácu zamestnávateľ v dôsledku napr. organizačných zmien nemal, prichádzala by do úvahy len zmena pracovnej zmluvy, pravda, za predpokladu, že sa obidve strany, zamestnávateľ i zamestnanec na jej zmene dohodnú. Ak k dohode o zmene obsahu pracovnej zmluvy nedôjde, môže vzniknúť na strane zamestnávateľa výpovedný dôvod pre nadbytočnosť zamestnanca.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.