Do skupiny krajín, ktoré by mali dostať pozvánku na budúcotýždňovom summite, patrí okrem Slovenska Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Estónsko, Litva a Lotyšsko, čím sa hranice aliancie posunú až k hraniciam s Ruskom. Na summite sa zúčastní aj americký prezident George W. Bush, ktorý o rozšírení NATO diskutoval s členmi Kongresu.
Hoci Biely dom nekomentoval výsledky týchto diskusií, zdroje z Kongresu informovali o tom, že USA podporia prizvanie siedmich nových krajín. "Bude to historická udalosť, pretože pôjde o najväčšie rozšírenie NATO v histórii," komentoval túto skutočnosť kongresman z radov republikánov Elton Gallegly.
Budúcotýždňové rozšírenie NATO bude prvým od roku 1999, kedy sa počet členských štátov zvýšil na 19 prizvaním Poľska, Českej republiky a Maďarska. Všeobecne sa očakáva, že sedem nových krajín sa k aliancii pripojí najskôr v prvej polovici roku 2004 po tom, ako prebehnú predbežné prístupové rokovania a ratifikácia prístupového protokolu zo strany členských štátov NATO. Členstvo východo- a stredoeurópskych krajín v NATO bude považované za ďalší krok smerom na západ od pádu komunizmu. Všetky prizvané krajiny však budú musieť dotiahnuť do konca reformy týkajúce sa reorganizácie armády, boja proti korupcii a pašovania zbraní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.