na hudobný priemysel požadujú nové spôsoby, ako týždenný rebríček zostavovať. Pre mnohých hudobníkov bola hitparáda rozhodujúcim faktorom v ich kariérach.
Umelci od Beatles až po Madonnu so zatajeným dychom týždeň čo týždeň očakávali svoje hodnotenie. "Rebríček si vážia na celom svete," povedal David Roberts, vydavateľ Guinnessovej knihy britských hitov, pre agentúru Reuters.
Hitparáda je založená na údajoch z predajnosti singlov v Británii a pre hudobných producentov je hlavným indikátorom na meranie popularity umelcov. Prvýkrát ju pred polstoročím vyhral Al Martino s piesňou Here In My Heart. Za polstoročie sa nazbieralo viac než 900 hitov číslo jeden - sú súčasťou audio výstavy, ktorá sa v týchto dňoch koná v knižnici British Library v Londýne usporiadanej pri príležitosti výročia.
Prvý rebríček sa zrodil pred 50. rokmi, keď Percy Dickins z časopisu New Musical Express telefonicky pozbieral údaje o predaji z vyše 50 hudobných obchodov v Británii a zostavil zoznam najlepších 12 piesní. Rebríček sa odvtedy rozrástol na 100 najpredávanejších singlov a spoločnosť UK Official Charts získava údaje od vyše 5 000 obchodov elektronickou cestou.
Neistý osud hitparády v súčasnosti vyplýva najmä z poklesu predajnosti singlov, ktoré už nie sú hlavným predajným artiklom v hudobných obchodoch. V poslednom štvrťroku sa predajnosť singlov dostala na najnižšiu úroveň za posledných 26 rokov. Dôvodom je najmä nákup obľúbených piesní na kompiláciách, sťahovanie z internetu alebo iných médií a rozčarovanie nakupujúcich z umelo vyrábaného popu, ktorý dominoval v poslednom desaťročí.
Odborníci na hudobný priemysel však tvrdia, že hitparáda je už nefunkčná a potrebuje reformu. Spoločnosť UK Official Charts však zatiaľ neplánuje zmeniť systém, ale uvažuje o zahrnutí počtu digitálnych stiahnutí singlov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.