Testovanie špeciálnej trénovanosti vo futbale

Sportnet|16. nov 2002 o 00:00

Jednou z veľmi významných oblastí kontroly tréningového procesu (získavanie informácií pre jeho riadenie) je testovanie. Stagnácia futbalu na

Slovensku je taktiež dôsledkom nepochopenia, podcenenia a nedôslednej realizácie práve tejto problematiky, ktorá sa dostala do "postavenia mimo hry". Najmä sledovanie špeciálnej trénovanosti futbalistov tvorí ťažisko činnosti lekára na futbalovom ihrisku a jeho spolupráce s trénerom.

Lekár kontroluje úroveň špeciálnej trénovanosti futbalistu sledovaním reakcie jeho organizmu buď na výkon v samotnom zápase, alebo na zaťaženie celej tréningovej jednotky, prípadne jej vybranej časti. Najlepšiu informáciu však dáva sledovanie reakcie organizmu futbalistu na funkčnú skúšku s adekvátnym zaťažením (FSAZ).

Ako zaťaženie sa vo FSAZ používajú rôzne prvky výkonu, alebo tréningu. V tomto časovom období rozbehnutých súťaží ponúkam vykonať túto zaujímavú skúšku:

Metodika - FSAZ sa vykoná v obryse a vo vnútri veľkého pokutového územia (šestnástke). Hráč štartuje v pravom rohu tohoto územia (značka ŠTART) a vykoná 10 (ev. 8, 7) šprintov maximálnym úsilím na hranicu šestnástky. Nasleduje vyklusanie späť na miesto štartu s návratom do 10 sekúnd.

Po absolvovaní všetkých šprintov je pripravená lopta čís. 1 v pravom rohu územia a hráč čo najrýchlejším vedením lopty obchádza 10 mét (tyčky vysoké 40 - 45 cm) vzdialených od seba 2 metre.

Po prebehnutí poslednej méty vykonáva testovaný hráč žonglovanie s loptou 30 sekúnd smerom do ľavého rohu šestnástky. Po skončení žonglovania prihráva loptu na značku pokutového kopu, kde je osoba (tréner, asistent, lekár), ktorá sleduje čas hráča po celú dobu skúšky. Hráč musí potom do 10 sekúnd doklusať na štart do ľavého rohu veľkého pokutového územia a vykoná opäť 10 (ev. 8, 7) šprintov s vyklusávaním späť na štart do 10 sekúnd.

Po skončení šprintov je pripravená na mieste štartu lopta čís. 2 a hráč vykoná opäť 30 sekundové žonglovanie smerom k značke pokutového kopu. Tam vykoná v čo najrýchlejšom tempe 5 drepov, 5 výskokov a 5 kľukov vo dvoch sériách t. z. celkom 30 cvikov.

Potom sa hráč postaví chrbtom k bránke v rovine pokutového kopu, kde má pripravené 4 lopty a na pokyn "v pravo" sa rýchlo obráti a musí vystreliť k ľavej žrdi brankára t. z. na obrátenú stranu z pohľadu hráča. Strela musí byť umiestnená od žrdi najviac 50 cm, ktoré označíme latkou. Kop vedľa bránky a latky má za následok odpočítanie 2 sekúnd z celkového času.

Po skončenej streľbe šprintuje hráč do rohu územia, kde skúška bola začatá a zapíše sa celkový čas FSAZ. Tréner, ev. asistent (môže i masér) po dobehnutí hráča sleduje hneď pulzovú frekvenciu a potom každých posledných 15 sekúnd každej minúty po dobu 5 minút.

Hráči môžu byť pustení na trať po absolvovaní polovice FSAZ predchádzajúceho hráča. Nečakáme kým hráč skúšku dokončí. Skúška sa vykonáva po rozcvičke a stabilizácii pulzovej frekvencie.

Vybavenie potrebné k vykonaniu tejto skúšky:

12 latiek (tyčiek), ako méty - vysokých 40 - 45 cm, 6 - 8 lôpt, 3 ks stopiek, realizačný tím a 2 hráči pripravení na skúšku.

Trvanie FSAZ pri 20 šprintoch cca 7 min., 16 šprintoch 6 min., 14 šprintoch 5 min., 30 sec.

Osobne som takúto skúšku v praxi overil a pulzová frekvencia hráčov sa pohybovala okolo 170/min.

Ďalšou oveľa jednoduchšou FSAZ je prebehnutie 2 x 60 metrov, alebo 4 x 30 metrov. Vykonáva sa takto:

Po zmeraní pulzovej frekvencie v lekárskej miestnosti štadióna, futbalisti absolvujú nenáročnú rozcvičku - cca 20 min. pod vedením trénera. Potom absolvujú tréning malej intenzity a postupne sa podrobia FSAZ. Pred jej absolvovaním v stojacej polohe sa im zmeria pulz opakovanie, pokiaľ nieje neúmerne zvýšený /ak je jeho hodnota pod 100/min.). Potom vykonajú FSAZ, zabehnú 60 m šprintom (čas sa meria stopkami) a to dva razy, alebo 30 m štyri razy za sebou. Zaznamenáme dosiahnutý čas po každom šprinte zistíme pulzovú frekvenciu a v jednominútových intervaloch meriame dovtedy, kým nedosiahneme hodnotu, ktorú sme zistili pred šprintom (bez ohľadu či ide o 60 alebo 30 metrový šprint).

Všetky údaje získané meraním zapíšeme a dobrý stav, resp. zlepšenie trénovanosti hodnotíme ak vzostup pulzovej frekvencie nebol veľký a PF sa behom niekoľkých minút vrátila do východzej hodnoty a to po každom šprinte!

Frekvencia pulzu svedčí o zvýšení špeciálnej trénovanosti ak sa zistí:

menšie zrýchlenie pulzu po rovnakom zaťažení,

rýchlejší návrat pulzu po rovnakom zaťažení,

pri zlepšenom výkone rovnaké zrýchlenie pulzu, alebo rovnaký čas návratu ako predtým pri slabšom výkone.

Tieto zmeny sa týkajú predovšetkým kontroly rozvíjania vytrvalostnej zložky špeciálnej trénovanosti. Na rozvoj iných pohybových schopností sa usudzuje z výsledkov iných testov, najmä motorických. Je dobré, keď pred adekvátnym zaťažením a po ňom sa okrem PF sleduje aj tlak krvi, ventilácia pľúc, spotreba kyslíka, vylučovanie CO2, hladina laktátu, pH krvi, acidobazická rovnováha, napätie kyslíka v krvi, obehový čas a iné.

Špeciálna trénovanosť sa teda diagnostikuje spoľahlivo iba komplexným vyhodnotením údajov sledovania, ktoré získali tréner, futbalista a lekár.

Záverom by som rád zdôraznil, že trénovanosť, ako výsledok tréningového procesu sa chápe ako súhrn funkčných zmien v organizme futbalistu, ktoré sú limitujúcimi faktormi vysokej výkonnosti a ich úroveň môžeme hodnotiť pomocou rôznych testov. Iba pomocou nich sa dá objektivizovať tréningový proces! Tréneri a oddieloví lekári, vráťme sa k ich realizácii! Určite sa náš futbal pohne dopredu.

MUDr. Ján Michalko, telovýchovný lekár, člen zdrav. komisie SFZ

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Testovanie špeciálnej trénovanosti vo futbale