Rozsiahle, vyše 1 300 metrov výšky dosahujúce pohorie sa tiahne od Košíc na východe až po Dobšinú na západe. Hlavný hrebeň pohoria patrí ku najdlhším východoslovenským hrebeňovkám a jeho prechod patrí ku nezabudnuteľným zážitkom aj vďaka pohľadu, ktorý ponúka jeden z vrcholov hrebeňa, 1 157 metrov vysoký Kloptaň.
Masív Kloptane leží v podcelku Kojšovskej hole, pričom je výrazne viditeľný ako zo severnej strany - z údolia Hnilca, tak aj z juhu, od Bodvy. Patrí medzi najnavštevovanejšie vrcholy pohoria, a to z dvoch príčin. Jednak sa z neho ponúka nádherný výhľad na široké okolie, ktorého kvalitu umocňuje výhľadová veža, postavená v roku 1999, jednak je relatívne ľahko (aj keď nemenovaný známy odborník na túto oblasť tvrdí, že vo Volovských vrchoch nie ľahkej túry) dostupný. Svoje nepochybne zohráva aj prostredie okolia vrcholu. Človek sa naň musí prepracovať najskôr cez hlboké lesy, kde nie je problém stretnúť čosi zo živočíšnej ríše. Na samotnom hrebeni je však pod vrcholom síce zarastajúca, ale predsa len lúčnatá pasáž s kríkmi čučoriedok a voňavými horskými trávami.
Kloptaň je od roku 1993 vyhlásený za Prírodnú rezerváciu na ploche vyše 27 hektárov. Územie rezervácie predstavuje vrcholové lesné spoločenstvá na juhovýchodných a severovýchodných svahoch Kloptaňa, s prevažujúcimi porastmi buka, javora horského a početným zastúpením jedlín. Pozoruhodný je výskyt vzácneho kosatca sibírskeho.
BEDEKER
Prístup: Vrchol Kloptaňa (1 153 m) je dostupný zo všetkých smerov.
Najrýchlejší a najkratší je výstup po zelenj značke z Mníška nad Hnilcom (419 m). Zo železničnej stanice vedie chodník najskôr miernym stúpaním lúkami, neskôr postupne naberá na strmosti, vchádza do mladiny a postupne stúpa lesnou cestou vo vysokom ihličnatom lese až do lúčnatých partií v okolí Hutnej hole (1 094 m, 1 a 3/4 h). Z nevýraného sedla začína výstup po bočnej rázsoche hlavného hrebeňa na hlavu Kloptaňa, v závere miestami strmý, ale pohodlne zvládnuteľný, až na vrchol (2 a 3/4 h).
Východiskom z južnej strany je Medzev (315 m). Odtiaľ sú dve možnosti výstupu, kombinované s hrebeňovkou Volovských vrchov. Prvá výstupová trasa vedie po žltej značke úbočiami južnej bočnej rázsochy, po nenáročných lesných cestách, ale zdĺhavo do sedla Tri studne (969 m, 2 a 3/4 h). Tu sa chodník napája na čerevnú hrebeňovku, kotrá vedie západným smerom. Nenáročná hrebeňová húpačka vedie peknými scenériami až na lúčky v okolí Ovčinca (1 012 m). Tu chodník klesne na kótu 985 m, aby vzápätí pomerne prudko vystúpil na vrchol Kloptaňa (4 a 1/4 h). Drhá možnosť z Medzeva je náročnou túrou, modrá značka vedie turistov lesnými cestami do sedla Jedľovec (837 m, 2 a 1/2 h). Tu chodník nadväzuje na červenú hrebeňovku, stáča sa doprava a prudko stúpa orientačne náročnými rúbaňami až na výhľadovú Zbojnícku skalu (1 147 m, 3 a 1/2 h). Nasleduje krátke klesanie, rovný hrebeňový úsek a záverečný prudký výšvih na vrchol Kloptaňa (4 a 1/4 h).
Zaujímavosti okolia: hrebeň Volovských vrchov - Kojšovská hoľa (1 246 m), Osadník (1 186 m), Pipitka (1 225 m), kúpele Štós, technické pamiatky v Medzeve a Smolníku, Úhornianske jazero, hrebeň Hnileckých vrchov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.