Titulok parafrázuje názov jedného známeho románu a narážame ním na problém materiálu, ktorý je medzi domácimi majstrami najobľúbenejší, no na druhej
Peter Munka
Korzár
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
strane stále drahší a neprístupnejší. Aj predajne s drevenými polotovarmi sú vhodným príkladom: za nemalý peniaz často ponúkajú nekvalitné lišty z mäkkého dreva, často s treťotriednymi deformáciami, a navyše zle vysušené.
V dnešných časoch, keď sa mnohokrát bez rozmyslu vyrubujú lesy a ťažba dreva je chaotická, bez nového zalesňovania, navyše lesy hynú od priemyselných splodín, škodcov, ničia ich kalamity a požiare, človek je nútený za drevo hľadať primeranú náhradu. Táto náhrada je tiež na báze dreva, ide však o spracovanie odpadu, ktorý vzniká pri spracovaní drevnej hmoty na pílach - teda piliny a triesky.
Nečudo preto, že často z nevyhnutnosti, inokedy z praktických dôvodov siahneme po náhrade masívneho dreva. Domáci majster sa nemusí brániť používaniu týchto materiálov v rozumnej miere. Preto nezaškodí, ak budeme vlastnosti, štruktúru a použitie jednotlivých druhov poznať.
Preglejky
Ako sme už naznačili, preglejka vzniká zlepením viacerých dýh navzájom. Ide vždy o nepárny počet dýh krájaných alebo lúpaných, lepených vláknami krížom na seba. Vrchné a stredné sú krájané z tvrdého dreva, na spodné sa používajú menej kvalitné lúpané dyhy z mäkkého dreva. Vznikajú tak, že dlhý nôž lúpe tenkú vrstvu z otáčajúceho sa okrúhleho kmeňa.
Preglejky dostať v hrúbkach od 3 mm až po zhruba 12-milimetrové pevné dosky. Počet lepených vrstiev je podľa hrúbky 3, 5, 7 a viac. V domácej dielni nájdu široké použitie ako konštrukčný materiál pri výrobe nábytku, tenké používame na zadné steny skriniek a pod. Kvalitné druhy sú však dosť drahé. Aj keď sa najčastejšie využívajú ako obalový materiál v priemyselnej výrobe, nájdu široké uplatnenie aj v domácej dielni.
Dyhami nazývame listy dreva, obvykle veľmi tenké (od 0,25 mm), výnimočne aj hrubšie (až do 10 mm). Získavajú sa z guľatiny z tvrdého kvalitného dreva na krájacích strojoch. Vyrábajú sa krájaním, lúpaním alebo rezaním. Okrasné dyhy, veľmi kvalitné, sa krájajú z priečne rozrezanej guľatiny v hrúbkach od 0,6 do 2,5 mm. Samostatne sa prakticky nevyužívajú, slúžia na oblepovanie pevného jadra, alebo na vzájomné zlepovanie dýh pri výrobe preglejok. Uvádzame ich tu hlavne z hľadiska úplnosti prehľadu, pretože v obchode ich dnes prakticky nekúpime.
Latovky
Latovky sa vyrábajú z jadra oblepeného obojstranne dyhami. Jadro je tvorené navzájom zlepenými latkami z mäkkého dreva, čím vznikne rovná plocha s hrúbkou od 16 do 35 mm. Latkové jadro sa pod tlakom oblepí krájanými alebo lúpanými dyhami obojstranne vo viacerých vrstvách. Bočné steny sú tiež oblepené dyhou, takže ak z latovky odrežeme, latky jadra viditeľné na reze treba zakryť kúskom dyhy, príp. orámovať lištou. Bežne ich nedostať kúpiť, získate ich napríklad rozobratím staršej skrine.
Skutočnú náhradu prírodného dreva však poskytne tzv. aglomerované drevo. V špeciálnych strojoch sa drevná hmota rozdrví, rozvlákni a opäť lisovaním za tlaku a tepla spojí.
Konštrukčné dosky
Poznáme ich ako drevovláknité lisované dosky pod výrobnými názvami Sololit, Smrekolit, Bukolit. Dobre sa opracovávajú, sú hladké na oboch stranách, alebo s textúrou na jednej strane. Na menej viditeľných miestach úspešne nahrádzajú preglejku s hrúbkou 3 - 8 mm. Akulit je kvalitou ten istý materiál, doska je však s otvormi priemeru 4,5 alebo 6 mm. Jedna strana je lakovaná. Využijeme ho na obklady v priestoroch, kde sa vyžaduje vetranie.
Drevotrieskové dosky
Pod pojem drevotrieskové dosky sa zaradzujú obvykle trieskové a pilinové dosky. Vznikajú spájaním rozdrvených jemných triesok alebo triedených pilín pod tlakom. Dostať ich v surovom stave bez úpravy, alebo oblepené plastom s imitáciou rôznych druhov dreva v rôznych hrúbkach. Bočné steny sa oblepujú pomocou horúcej žehličky hranovacou páskou. Ich použitie je podobné ako pri latovkách a tiež ako konštrukčné dosky. Sú pevné a neohýbajú sa, ale ak dovnútra prenikne vlhkosť (doska na kuchynskej linke), jej pôsobením napučia a táto deformácia zostáva aj po vysušení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.