rombodedekaédre. V pyrope sa často nachádzajú rôzne uzavreniny, predovšetkým apatit, nepriehľadný čierny lístkovitý ilmenit, ako aj zaoblené zrniečka pyrotínu, prípadne pyritu. Okrem toho môže pyrop obsahovať inklúzie ihličiek rutilu či nepriehľadného sfaleritu. Pyrop má sýtočervený žiarivý odtieň, a ak je surovina priehľadná až priesvitná, často sa brúsi ako šperkový kameň. Pyrop neprejavuje v ultrafialovom svetle fluorescenciu. Pozoruhodná disperzia svetla na plochách mu dodáva charakteristický lesk.
Tento minerál sa nachádza predovšetkým v ultrabázických hlbinných horninách, je typický najmä pre peridotity.
Najznámejšie výskyty pyropu sú v Čechách, viaceré ložiská sa nachádzajú v Českom stredohorí, napr. v ultrabazických horninách na vrchu Linhorka a na Granátovom vrchu. Pyropy sa okrem toho ryžujú v Južnej Afrike, fialovkastý odtieň majú kryštály z Tanzánie. Ďalšie lokality sú na Srí Lanke, v Anikii a Ruby Vale (Austrália).
Pyrop môže byť použitý ako ozdobný ale aj drahý kameň. Jeho tvrdosť je 7 až 7,5 a pre túto tvrdosť sa používať aj ako brúsny materiál na opracovanie iných odrôd granátov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.