AIESEC. Na prvý pohľad toto slovo nehovorí nič a jednou vetou sa dá len veľmi ťažko definovať. Čo sa za touto skratkou skrýva?
"AIESEC je medzinárodná nezisková študentská organizácia, ktorá združuje študentov a absolventov vysokých škôl so záujmom o ekonomiku a obchod. Bol založený študentmi Belgicka, Dánska, Fínska, Francúzska, Holandska, Nórska a Švédska v Štokholme roku 1948. Dnes pôsobí v 84 krajinách a združuje viac než 50 000 študentov na 820 univerzitách celého sveta," povedala nám prezidentka košickej pobočky Tamara Pistlová. Jedná sa najmä o ľudí, zábavu, spoznávanie cudzích kultúr a ešte raz zábavu, ale to sme sa dozvedeli až o kúsok neskôr, keď sme si to vyskúšali na vlastnej koži. Takéto slová môžu azda znieť aj trochu frázovito a nejasne, no určite neexistuje veľa ľahších vecí ako prísť a jednoducho to skúsiť. Navyše pre každého znamená AIESEC niečo iné. Existuje mnoho "definícií", no jedno majú takmer všetky spoločné: ľudia. Podstatu AIESEC-u zrejme najlepšie vystihuje, keď niekto z Austrálie tancuje s niekým z Ameriky a niekto ďalší z Mexika im objednáva pri bare drink, aby sa o chvíľu k nim pridal a to všetko sa deje tu na Slovensku. Pre koho a prečo tu AIESEC vlastne je? "Je tu pre študentov škôl ekonomického zamerania a pre firmy. Ponúka dlhodobý pobyt v zahraničí v podobe odbornej stáže vo firme. Práca v inej krajine v oblasti ekonómie, informačných technológií dáva možnosť získať profesionálne i osobné skúsenosti, rozvíjať sám seba, poznať nové kultúry, získať nových priateľov a kontakty. Ak študent prejde výberovým procesom SCREENINGOM, súčasťou ktorého sú jazykové i psychologické testy, má pred sebou otvorený celý svet.
Čo sa týka firiem, tak prínos praktikanta z inej krajiny môže mať veľa pozitív pre danú firmu. Otvára jej zahraničné trhy a možnosť spolupracovať s firmami v krajine pôvodu praktikanta," dopĺňa naše poznatky Tamara Pistlová. Prináša nový pohľad na problémy vo firme alebo len na samotné fungovanie firiem očami praktikanta. Zamestnanci majú možnosť zdokonaliť sa v cudzom jazyku a spoznať novú kultúru. O tomto by sa dalo rozprávať a písať eseje, no na tie dnes nemá nikto čas. "Na záver by som chcela spomenúť projekt, ktorý sme zorganizovali uplynulú stredu. Volal sa STAKEHOLDER'S MEETING a jeho veľkou súčasťou bola prezentácia našej organizácie a jeho cieľou a priestor prezentovať dostali aj naši podporovatelia. Zúčastnili sa ho taktiež predstavitelia firiem, ktorí na konci zhodnotili celý projekt veľmi pozitívne. Vety ako: 'Sme veľmi radi, že môžeme spolupracovať s AIESECom, pretože fandíme a podporujeme mladých ľudí a sami sa tým cítime mladí a AIESEC zvýrazňuje a robí dobré meno škole.', sa dali počuť z každej strany," dodala T. Pistlová.
Ak máte záujem dozvedieť sa o tejto organizácii o čosi viac, stať sa súčasťou toho, čo robí a spoznať mnoho zaujímavých ľudí, tak si pozri webovú stránku www.aiesec.sk alebo sa kedykoľvek počas pracovného dňa zastavte na Podnikovohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Košiciach na Tajovského ulici 13.
Autor: Lenka BODNÁROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.