však monitorovala a informovala britskú políciu. Tá ho aj vďaka spolupráci s našou políciou zatkla pred dvoma týždňami. Dnes už Rabah Kádri sedí - o rozhodnutí britského súdu informoval včera minister vnútra Vladimír Palko.
Kádri prišiel na Slovensko v novembri 2001. V tom čase sa skrýval už asi dva roky a mal niekoľko falošných pasov. Informácie zo spravodajských služieb hovoria, že išlo o bohatého muža. Prezradiť ho mohli práve peniaze. "Veľa peňazí a ich utrácanie vzbudzuje pozornosť. V podsvetí to svedčí o tom, že sa niečo deje," hovorí nemenovaný spravodajský dôstojník.
Kádri býval pravdepodobne v bratislavskom Starom meste spolu s priateľkou - Slovenkou, ktorá so svojou sestrou konvertovala na islam.
Slovenská polícia o jeho pobyte mlčí - počas jeho zatýkania v Anglicku však urobila domovú prehliadku v Kádriho bratislavskom byte a našla dokumenty v arabčine. Na Slovensko prišli aj britskí tajní agenti, ktorí ich zobrali a použili ako dôkazy pri obvinení.
Sestry pri domovej prehliadke tvrdili, že Kádri sa u nich často nezdržiaval. "Prišiel a zase odišiel," hovorí policajný zdroj. Obe však krátko po prehliadke prišli na policajnú inšpekciu a začali tvrdiť, že im z bytu zmizlo okolo 180-tisíc korún.
Ženy vinili z krádeže policajtov, vec prešetruje krajský úrad justičnej polície. Podľa našich informácií sa pri podobných akciách často stáva, že priateľky obvinených vinia políciu. Po vypočutí na Okresnom úrade justičnej polície Bratislava I ich prepustili. Riaditeľ úradu povedal, že pri ich výsluchu boli aj britskí agenti.
Polícia nevylučuje, že priateľky budú obvinené, čaká sa na pokyny z Británie. Prípadom sa už teraz zaoberá bratislavský krajský vyšetrovateľ.
Kádri mal byť vodcom teroristickej skupiny, ktorá podľa britských médií pripravovala útok na londýnske metro. Skupinu britská polícia rozložila, ušiel jej len Kádri. Na Slovensku si ho všimla naša polícia a sledovala ho, až kým nevycestoval do Anglicka, kde ho 6. novembra Briti definitívne zatkli. Kádriho vetva spadala pod fundamentalistickú skupinu, ktorá pôsobila v Nemecku a chcela zaútočiť na francúzske ciele. "Táto skupina bola rozložená pred Vianocami 2000," povedal Palko.
Teroristi na svoje krytie často využívajú manželstvo, aj keď najlepšie je mať pripravené zázemie a servis, o ktoré sa postará krajan, hovorí spravodajský dôstojník. Ukážkové môže byť vytváranie zázemia pre exriaditeľa SIS Ivana Lexu v Juhoafrickej republike: "Je to logický sled krokov, ktorý slúži pre bezpečnosť a nenápadnosť danej osoby."
Riaditeľ SIS Vladimír Mitro vydal stanovisko, v ktorom hovorí, že sa k prípadu nebude vyjadrovať. "Slovenská informačná služba nebude komentovať, aké informácie získava a komu ich poskytuje." Podľa našich informácií sa na Kádriho zadržaní podieľala aj tajná služba.
Monika ŽEMLOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.