najrôznejších krajinách sveta. Dobrým signálom je, keď sa o tom vie a dokáže sa proti nim zasiahnuť."
Spravodajský dôstojník, ktorý si neželá byť menovaný, hovorí, že Slovensko je pre teroristov zaujímavou krajinou. Mnoho z nich tadiaľto len prechádza ďalej na západ. Výhodou pre nich je, že okolité krajiny sú členmi NATO a krajina je považovaná za demokratickú a bezpečnú: "Slovensko je ideálnou stanicou pri nelegálnej migrácii, ale aj prieniku teroristických skupín."
Ďalším dôvodom, prečo sem teroristi chodia, sú väzby na bývalých obchodníkov so zbraňami. "Je to určitý pozostatok know-how bývalého Československa pri predaji zbraní najmä do krajín, kde silné teroristické skupiny vznikajú." Podozrivé osoby si tu vedia vybaviť zázemie. "Je tu určitá moslimská komunita, ktorá tu buď študovala, alebo chodila do Piešťan, čo bolo práve v období studenej vojny obľúbené miesto pri liečbe bohatých moslimov."
Moslimovia si u nás vedia zabezpečiť aj spravodajské krytie. Spôsobilo to rozpustenie dvoch spravodajských služieb ŠtB a FBIS (Federálna bezpečnostná informačná služba), z ktorých odišlo veľa dôstojníkov. "Existuje tu veľa spravodajcov na voľnej nohe, ktorí ak majú kontakty, využívajú ich vo svoj prospech."
S terorizmom však bojovať chceme: "Svedčí o tom zatknutie troch Írov v roku 2001." Polícia vtedy zadržala na diaľnici z Piešťan troch členov pravej IRA. Akciu pripravovala spolu s britskou tajnou službou MI5 celé týždne.
Spravodajská služba si človeka začne všímať buď po analýze, alebo po náhodne získanej informácii - tzv. náhodný zber. Dôležitá je spolupráca so zahraničím, čo sa stalo v prípade zadržaných Írov. Členstvo v NATO takúto spoluprácu prehlbuje. "Ak je partner dôveryhodný, spolupráca je na vyššej úrovni," povedal dôstojník.
(mož)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.