schváliť na decembrovom summite v Kodani lídri členských krajín EÚ. Únia zároveň na spoločnej ministerskej schôdzke s kandidátskymi krajinami odmietla väčšinu ich požiadaviek v záverečných rokovaniach a upozornila ich, že prevažná časť predloženej ponuky nemôže byť predmetom rokovaní.
Slovensko chce však napriek tomu využiť zostávajúci priestor na dosiahnutie lepších podmienok a nevzdáva sa žiadnej zo svojich požiadaviek, oznámil po stretnutí minister zahraničia SR Eduard Kukan. Najväčšie možnosti vidí na dosiahnutie vyšších výrobných kvót v poľnohospodárstve, získanie peňazí na vybudovanie Schengenskej hranice, zvýšenie sumy na vidiecky rozvoj, prípadne vyššiu finančnú podporu na odstavenie reaktorov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Požiadavky ako skrátenie prechodného obdobia na poskytnutie priamych poľnohospodárskych platieb, postupné nabiehanie príspevkov nových členov do rozpočtu EÚ a zvýšenie sumy na štrukturálne akcie označila dnes únia za nereálne a oznámila kandidátom, že o nich nemožno rokovať. "Ničoho sa nevzdávame, sú to otázky na rokovania. Niekde sú možnosti reálnejšie, niekde menej reálne, ale konečný výsledok bude na základe rokovaní a argumentov, ktoré chceme naďalej opakovať. Uvidíme, aký bude konečný výsledok," reagoval minister Kukan.
Neskorší dátum rozšírenia ako 1. január 2004 Slovensku podľa neho nevadí. "Nebude to pre nás problém, pokiaľ sa zohľadnia tri podmienky. Aby sme sa mohli zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu ako členský štát, aby sme sa mohli plnohodnotne zúčastňovať na zasadnutí medzivládnej konferencie (o budúcej reforme), a aby sme dostali peniaze (z rozpočtu EÚ) tak, ako by sme boli členmi od 1. januára 2004," povedal minister.
Ministri sa včera dohodli, že únia sa rozšíri k 1. máju 2004. V tento deň sa Slovensko stane jej riadnym členom za predpokladu, že tento rok úspešne ukončí prístupové rokovania, že prístupovú zmluvu, ktorú podpíše v apríli 2003, ratifikuje všetkých 15 dnešných členských krajín, a že občania SR schvália vstup do únie v referende. EÚ sa pred časom zaviazala, že nové krajiny musia vstúpiť v takom termíne, aby sa mohli zúčastniť na budúcich voľbách do Európskeho parlamentu. Tie sa uskutočnia 22. júna 2004. Všeobecne sa však očakávalo, že k rozšíreniu dôjde k 1. januáru 2004, pretože v doterajšej histórii sa únia vždy rozširovala v prvý deň roka. Keďže prístupovú zmluvu podpíšu noví členovia až v apríli 2003, národným parlamentom terajších členských krajín by neostávalo do 1. januára dosť času na jej ratifikáciu. Presný dátum rozšírenia, ktorý včera ministri stanovili, je nevyhnutný pre ukončenie rokovaní o finančných otázkach, Podľa neho sa totiž vypočítajú príspevky nových členov do rozpočtu i sumy, ktoré dostanú.
Dánske predsedníctvo sa bude snažiť o to, aby noví členovia platili príspevky až od vstupu, ale aby dostali všetky prisľúbené peniaze za celý rok 2004. Podľa neoficiálnych výpočtov by neskorší vstup mohol Slovensku ušetriť na príspevkoch do rozpočtu asi 108 miliónov eúr (asi 4,5 miliardy korún). Dátum má aj celý rad inštutucionálnych dôsledkov. Riadny mandát Európskej komisie trvá do konca roku 2004. Nové krajiny majú však hneď po vstupe mať nárok na vlastného komisára, čím sa ich počet zvýši z terajších 20 na 30.
Z včerajšej diskusie ministrov podľa šéfky rakúskej diplomacie Benity Ferrerovej-Waldnerovej vyplynulo, že terajšia komisia by mala odstúpiť k dátumu rozšírenia. V dočasnej komisii by boli komisári nových krajín bez portfólia a k 1. novembru by mala nastúpiť do úradu nová komisia s 25 členmi podľa Zmluvy z Nice. Rakúska ministerka tiež ubezpečila kandidátske krajiny, že po podpise prístupovej zmluvy budú mať v medzivládnej konferencii o budúcej reforme EÚ rovnaké postavenie ako terajšie členské štáty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.