menej, ako dostala na tento rok, ale presná suma zatiaľ nie je definitívne vyčíslená, povedala hovorkyňa poisťovne Andrea Kadnárová.
Ak by parlament tento škrt potvrdil, počet štátom zakúpených kúpeľných poukazov by na budúci rok klesol z tohtoročných 52- na 45-tisíc. Jeden kúpeľný poukaz stojí štát v priemere vyše pätnásťtisíc korún. Trend poklesu verejných výdavkov na kúpeľnú starostlivosť trvá už od roku 1998, podľa kúpeľov sa tým znižuje priestor na korupciu pri udeľovaní liečebných poukazov v pobočkách Sociálnej poisťovne. „Niektorí ľudia sa po známosti dostanú do kúpeľov aj dvakrát za rok, iní na kúpele čakajú aj päť rokov," kritizuje súčasné praktiky udeľovania liečebných poukazov riaditeľ kúpeľov v Rajeckých Tepliciach Zdeno Miškolci. Do kúpeľov teda na budúci rok príde viac návštevníkov, ktorí si za procedúry zaplatia sami.
Tento rok tvoria samoplatcovia v priemere asi polovicu všetkých návštevníkov a pre kúpele sú lukratívnejší. Väčšina z nich si totiž dovolí drahšie ubytovanie a služby. Vo väčších kúpeľoch sa v posledných rokoch rozšírila hlavne zahraničná klientela. Významná zmena čaká pacientov v polovici budúceho roku alebo na začiatku roku 2004.
Dnes za kúpele platia z verejných fondov zdravotné poisťovne alebo Sociálna poisťovňa. Ministerstvo práce onedlho pripraví nový zákon, ktorý zjednotí verejné výdavky na kúpeľnú starostlivosť 'pod jednu strechu'. Podľa neoficiálnych správ by sa malo financovanie kúpeľnej starostlivosti presunúť na zdravotné poisťovne, štát by im potom prispieval za kúpeľnú liečbu dôchodcov, ktorí si už poistné neplatia. Pacientom s poukazom od poisťovne však budú z verejných fondov platené iba procedúry a liečba. Cestu, ubytovanie a stravu si budú musieť podobne ako v nemocniciach zaplatiť z vlastného. Výnimkou budú len dôchodcovia, ktorí nemajú vedľajší príjem. Tým bude poisťovňa základný štandard hradiť, no za akékoľvek služby navyše si budú musieť priplatiť.
Autor: Marcel VLNA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.