ministra obrany Jaroslava Tvrdíka, aby začal rokovať so slovenským kolegom Ivanom Šimkom. Tvrdík večer telefonoval Šimkovi a dohodli si stretnutie ešte počas summitu NATO v Prahe.
"Minister Ivan Šimko považuje myšlienku za veľmi zaujímavú, ale zatiaľ je predčasné k čomukoľvek sa vyjadrovať, kým nepoznáme žiaden konkrétny návrh," povedal hovorca ministra obrany František Kašický.
Myšlienka chránenia vzdušného priestoru spoločne nie je nová, Slovensko ju navrhovalo ešte v roku 1992 pri delení federácie. Vtedy Česi odmietli o tom rokovať, teraz s myšlienkou prichádzajú sami.
Väčšina slovenských politikov bola včera mierne zaskočená, o českom návrhu nevedeli. Netušil o ňom ani minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Neskôr povedal, že nevylučuje rokovanie o vytvorení spoločnej jednotky slovenských a českých pilotov, ktorá by chránila priestor nad oboma krajinami.
České médiá sa už naopak zmieňovali o konkrétnostiach, v niektorých novinách sa dokonca písalo, že lietadlá budú mať na trupoch znaky oboch štátov, Česká tlačová kancelária zverejnila informáciu, že Českú republiku by chránilo štrnásť lietadiel a Slovensko desať, denníky písali, žeby sme mohli lietadlá nakupovať spoločne, alebo by sa vytvorila jedna spoločná letka.
Slovenskí politici, aj vojaci sú omnoho zdržanliovejší. "Veď všetko je v štádiu prvotnej myšlienky," povedal František Kašický. Ivan Šimko len včera začal prvé konzultácie. Náčelník Generálneho štábu ozbrojených síl Milan Cerovský: "Možná realizácia projektu Spoločné nebo je podmienená niekoľkými faktormi. Predovšetkým je to prizvanie Slovenska do NATO, politické, vojenské a ekonomické možnosti oboch krajín a samozrejme aj výsledok vojensko - politických rokovaní medzi Českou a Slovenskou republikou."
Česká vláda navrhla Slovensku spoločnú obranu potom, ako sa v pondelok rozhodla, že pripravená zmluva o nákupe 24 nadzvukových lietadiel Gripen, nenadobudne platnosť, čiže nákup stíhačiek zrušila. Pre susedný štát bol nákup stíhačiek Gripen ohromnou kauzou, ktorá prekročila hranice. Bývalá česká vláda rozhodla o prezbrojení svojho armádneho letectva práve týmito strojmi za desiatky miliárd korún, ale po povodniach, ktoré napáchali ohromné škody, začali ministri kontrakt spochybňovať.
(rf)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.