pravých, v Maďarsku vyrobených vínach. Takéto nariadenie pravdepodobne podpíšu ministri zahraničných vecí Európskej únie. Píše o tom maďarský internetový portál Index.
Používanie mena teoreticky vyriešila dohoda o pričlenení medzi Maďarskom a EÚ z roku 1991 a k nej pripojená dohoda o ochrane pôvodu vín. Tieto dohody dopĺňa ďalšia, z 1. decembra 1993, ktorá hovorí o tom, že vo Francúzsku a v Taliansku musia do konca roku 2006 ukončiť používanie tohto mena. Francúzski vinári v Alsasku používajú meno Tokay d´Alsace, na severe Talianska predávajú víno nazvané Tocai Friulano.
Nariadenie zohľadňujúce povesť a cenu tokajského je bezpochyby nepríjemné pre dotknutých, maďarským vinárom však podľa Indexu prichádza vhod. Diskusiám však ešte nie je koniec, lebo aj Slovensko si nárokuje toto meno. Slováci sa odvolávajú na to, že časť pôvodnej tokajskej vinárskej oblasti je už na ich strane, pričom o jej veľkosti sa názory rozchádzajú. Kým Maďari hovoria o dva a pol usadlostiach, podľa Slovákov to je sedem obcí, a trvajú na používaní mena. Na ostatnom rokovaní v septembri v Trebišove maďarská delegácia vyhlásila, že s tokajskou značkou sa tak ako doteraz, ani v budúcnosti nemieni deliť s nikým.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.