včerajšej diskusii o rozšírení EÚ na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.
Predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Ján Figeľ ocenil, že na plenárnom zasadaní môže slovenčina znieť ako úradný jazyk. Informoval, že vstup SR do EÚ má na Slovensku podporu občanov i politických strán. "Rozšírenie EÚ je najkonsenzuálnejšou témou v SR," dodal Figeľ. Pripomenul, že práve EP ako prvý navrhol, aby 1. marec 2004 bol najneskorším termínom rozšírenia.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi zdôraznil, že treba vytvoriť podmienky na ukončenie zjednocovania Európy, pričom Balkánu treba venovať mimoriadnu pozornosť. Vzhľadom na to, že rozšírením sa zmenia hranice EÚ, zdôraznil nevyhnutnosť otvorenia diskusie o ich ochrane a spolupráci so štátmi mimo priestoru EÚ. Prodi informoval, že Európska rada v Bruseli stanovila ako posledné etapy rozširovacieho procesu definovanie ešte neprerokovaných kapitol, podpísanie prístupovej zmluvy na budúci rok a po prekonaní "týchto prekážok" sa 75 miliónov občanov východnej a strednej Európy zúčastní na voľbách do nového Európskeho parlamentu.
Predseda EP Pat Cox vo svojom príspevku zdôraznil, že pozitívny výsledok nedávneho referenda o zmluve z Nice v Írsku bolo "odstránením" poslednej tehly Berlínskeho múru. Okrem toho sa venoval plánu OSN na zjednotenie etnicky rozdeleného Cypru a vyzdvihol prítomnosť jedného z lídrov tureckej komunity na balkóne hostí. V pléne boli v tom čase prítomní poslanci cyperského parlamentu gréckej národnosti.
Predseda Európskej rady Anders Fogh Rasmussen tiež upozornil, že problém Cypru čaká na riešenie a pripomenul, že očakávané rozšírenie EÚ o desať kandidátskych krajín nie je konečné, lebo na prijatie čaká Bulharsko, Rumunsko ako aj Turecko.
Skutočnosť, že kandidátske krajiny si želajú rovné zaobchádzanie, vo svojom diskusnom príspevku zdôraznil Lubomír Zaorálek z ČR. Vyslovil sa za kompromis v otázke poľnohospodárskych platieb a za skutočné partnerstvo v rámci rozšírenej Európy. Účastníci diskusie sa vyslovili za priblíženie EÚ k občanovi.
Napríklad poslanec Národnej rady SR Robert Fico vyjadril presvedčenie, že občania z terajších kandidátskych krajín dajú EÚ po rozšírení nový rozmer. Zdôraznil, že EP potrebuje posilnenie právomocí, na čo vo svojom príspevku upozornila aj jeho kolegyňa z lotyšského parlamentu.
Europoslanci vyjadrili kandidátskym krajinám obdiv za úsilie, ktoré v uplynulých rokoch vyvinuli v záujme pričlenenia k EÚ. Poslanec Charles Pasqua však kritizoval technokraciu a byrokraciu, aká panuje v EÚ. Poslanec Jens-Peter Bonde pripomenul, že v Európskom parlamente chýbajú poslanci z krajín Balkánu a Kaukazu, a osobitne sa zmienil o Čečensku. Bez nich, ako povedal, Európa nie je kompletná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.