vyzval jej členské štáty, aby na decembrovom summite v Kodani stanovili ako najneskorší dátum rozšírenia únie 1. máj 2004. Za historickú rezolúciu EP, ktorou podporil proces rozširovania Európskej únie, hlasovalo 505 poslancov, proti boli 20, ďalších 30 sa hlasovania zdržalo.
EP prijal pozmeňovaní návrh, v ktorom ocenil, že SR bola schopná po voľbách v roku 1998 dobehnúť v príprave na členstvo v EÚ ostatných kandidátov. Rezolúcia EP vyzýva SR urýchliť a posilniť boj proti korupcii na všetkých úrovniach, najmä v súdnictve a v ostatných orgánoch na vynucovanie práva. Poslanec EP Dirk Sterckx v tejto súvislosti v utorok na tlačovej konferencii v Štrasburgu vyslovil podozrenie z tunelovania podporných fondov v SR. V prípade ide o belgickú firmu, ktorá investovala v Snine a na vytunelovanie ktorej slovenská firma údajne použila prostriedky programu PHARE. V kauze koná súd. Rezolúcia EP vyzýva SR zintenzívniť úsilie pri budovaní administratívnych štruktúr a kapacít v oblasti regionálnej politiky, ktoré budú v postupe do EÚ zodpovedné za čerpanie peňazí na podporu zaostalých regiónov. SR musí tiež venovať zvýšenú pozornosť aj posilňovaniu kapacít v oblasti poľnohospodárstva a životného prostredia. EP žiada od SR prijať ešte pred koncom prístupových rokovaní taký politický záväzok, ktorý vyjasní, ako chce SR do konca tejto dekády vyriešiť problémy rómskeho etnika. Rezolúcia vyjadruje očakávanie EP, že vláda SR splní svoj záväzok a uzavrie reaktory V-1 a V-2 v Jaslovských Bohuniciach. Pri hlasovaní neprešiel pozmeňovací návrh, ktorý určoval za termín uzavretia reaktora V-1 roky 2006 až 2008. Rezolúcia vyzýva vládu SR, aby slovenské projekty infraštruktúry spolufinancované z fondov EÚ boli v súlade s ekologickou legislatívou EÚ.
Europoslanci súčasne vyjadrili znepokojenie nad projektom výstavby kanála Dunaj-Odra-Labe. EP tiež Slovensku pripomína potrebu prijať opatrenia na zlepšenie informovanosti menšín o ich právach. Europoslanci zamietli pozmeňovací návrh, v ktorom konštatovali na Slovensku nedostatok učiteľov schopných vyučovať v menšinovom jazyku. Pokiaľ ide o citlivú otázku Benešových dekrétov, EP neschválil pozmeňovací návrh vypracovať štúdiu o tom, či dekréty majú právnu silu aj vyše 50 rokov po ich podpísaní a či sú kompatibilné so súborom legislatívy EÚ.
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.