novo zavedených zmien, ktoré vstupujú do platnosti s nadchádzajúcou sezónou 2003 je aj uvoľnenie obmedzenia počtu druhov zmesí vyrábaných jednotlivými pneumatikárskymi spoločnosťami. Doteraz platilo, že výrobca gúm mohol tímom na súťažný víkend ponúknuť iba dva druhy zmesí, čo svojim spôsobom ovplyvňovalo vývoj jednotlivých monopostov. Najmarkantnejším príkladom bola spoločnosť Michelin, ktorá zásobuje dva špičkové tímy F1, pričom požiadavky stajne Williams sa zásadne odlišovali od požiadaviek McLarenu. Michelin preto hľadal kompromis a zlé jazyky tvrdia, že aj to bol jeden z dôvodov, prečo Williams v tomto roku nesplnil očakávania a Ferrari s Bridgestonkami šitými na mieru dominovalo.
Podľa nového pravidla by síce tímy mohli opäť použiť iba dva druhy zmesí, no pneumatikárske spoločnosti už môžu pripraviť neobmedzené množstvo druhov pneumatík, čím by každý tím mal nájsť pre svoje autá tú najvhodnejšiu zmes a zvýšila by sa jeho konkurencie schopnosť. Pochopiteľne, že takáto alternatíva by zvýšila náklady výrobcov "čierneho zlata" a je preto dôležité ako sa rozhodnú. Najpravdepodobnejšie však je, že obaja súčasní dodávatelia sa budú aj naďalej koncentrovať na jeden dva tímy a zbytok sveta sa bude musieť zasa prispôsobiť. Šéf Michelinu, Pierre Dupasquier, sa už nechal počuť, že nové pravidlo pre francúzsku spoločnosť zásadnú zmenu neprináša. "Samozrejme, že pravidlo poskytuje výrobcovi väčšiu šancu pripraviť každému tímu pneumatiky na mieru, no my však stále tvrdíme, že dobrá pneumatiky musí byť vhodná na každé auto. Našou úlohou je preto aj naďalej robiť pneumatiky vhodné na rôzne druhy tratí, počasia a teplotu." Trochu inú filozófiu majú však konkurenti od Bridgestone. Zatiaľ, čo Francúzi vyvíjajú gumy na jednotlivé typy tratí, Japonci idú ďalej a rešpektujú individualitu každého tímu. "Ak by sa ukázalo, že je nutné vyvíjať pneumatiky pre každé auto zvlášť, tak sa tým začneme zaoberať," priznal technický riaditeľ Hisao Suganuma. I on však veľmi dobre vie, o koľko by stúpli náklady. Povedzme si to však rovno. Pri vstupe do špičkového autošportu ide každému výrobcovi o zvýšenie prestíže a výskum v praxi. Pokiaľ bude na Bridgestonkách jazdiť Michael Schumacher, Japonci zvyšovať náklady nepotrebujú. Prezentovať peknú myšlienku pred verejnosťou sa však vždy ráta.
Nové pravidlo zapríčinilo aj ďalšiu zmenu. Doteraz (od zrušenia slikov) sa na pretekoch používali tri druhy dezénu. "Suchý", "mokrý" a "prechodný", inak nazývaný aj Intermediate. A práve intermedia budú od novej sezóny zakázané, čím vývoj "mokrých" pneumatík bude musieť obsiahnuť (povolený iba jeden druh v neobmedzenom množstve kusov za víkend) aj prechodné podmienky na trati. Mimochodom práve vo vývoji prechodných pneumatík boli Japonci nepomerne ďalej ako Francúzi. Veď si spomeňte trebárs iba na Sepang 2001, či Silverstone 2002, kde Ferrari súperov deklasoval aj napriek výletom mimo trať, čo prestojom v boxoch.
Keď sa od roku 1998 zaviedli drážkované pneumatiky, sľubovalo sa od nich, že sa zmenší priľňavosť vozidiel k trati a tým sa zníži rýchlosť i veľkosť podstupovaného rizika (bezpečnosť). Dnešné pneumatiky s drážkami už však dosiahli taký stupeň vývoja, že sú rýchlejšie v zákrutách, ako boli slicky v roku 1997 a FIA už nahlas uvažuje o návrate k pôvodným podmienkam. Faktom však je, že za súčasných podmienok by sa vozidlá na hladkých pneumatikách ešte viac zrýchlili a chýbal by posledný záchytný bod na kulmináciu nebezpečenstva. Myslíte si teda, že sa slicky do F1 skutočne vrátia?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.