Prijatie Slovenska do
Severoatlantickej aliancie je podľa väčšiny analytikov
zárukou bezpečnosti pre zahraničných investorov a malo by zvýhodniť investície v krajine. "Členstvo v NATO môže byť stimulom na ďalší prílev priamych zahraničných investícií do ekonomiky podobne ako to bolo v susedných krajinách," skonštatoval analytik ČSOB Marek Gábriš.
Odlišný názor má analytik Slavie Capital Pavol Ondriska, podľa ktorého nemožno pozvánku do NATO z hľadiska investícií vôbec preceňovať, keďže aliancia prizvala až siedmich členov. "O to viac nás môže mrzieť, že Slovensko neprijali už v roku 1999 pre neplnenie politických kritérií. Teraz sme v jednej skupine s Rumunskom," skonštatoval.
Podľa analytika Ľudovej banky Mária Blaščáka by očakávané investície mali mať charakter investícií "na zelenej lúke" a nie privatizačný ako v minulosti. "Keby sa zrealizovali úvahy o možnom vstupe Peugeotu na Slovensko alebo príchod kórejskej automobilky, Slovensko ako malá otvorená ekonomika by sa mohlo stať baštou automobilového priemyslu," povedal.
Ako dodal, malo by to priaznivý dopad na zvýšenie dynamiky rastu ekonomiky a rýchlejšiu konvergenciu v
makroekonomických ukazovateľoch k Európskej únii.
Podľa Blaščáka by prílev zahraničných investícií mal mať tiež priaznivý účinok na nevyrovnanú platobnú bilanciu Slovenska a zamestnanosť. "Ak by sa napríklad investície v automobilovom priemysle umiestnili na východe krajiny, kde môžu nadviazať na oceliarsky priemysel, mohli by sa vyrovnať regionálne disparity," uviedol.
Zahraniční investori by súčasne vyvolávali tlak na dokončenie infraštruktúry a diaľnic.
Pozvánka do NATO môže byť podľa Gábriša katalyzátorom
ďalšieho posilňovania koruny. Keďže tento akt sa všeobecne očakával, bol z veľkej časti zakomponovaný v trhovom ocenení. Nespôsobil preto dramatický tlak na zhodnocovanie meny. Jeho dopad na korunu by však mal byť jasný v strednodobom horizonte. Ako príklad Gábriš uviedol Českú republiku, kde vstup do NATO za súčasnej podpory prílevu zahraničných investícií odštartoval zhodnocovania českej koruny.
"Jej priemerný kurz sa za posledné roky po vstupe zhodnocoval tempom zhruba 3 až 10 % ročne," skonštatoval.
Ako dodal, podobný scenár zrejme čaká aj Slovensko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.