zjednocovať mier a spoločné hodnoty.
V komuniké po zasadnutí Severoatlantickej rady (NAC) v Prahe to včera uviedli lídri 19 členských štátov NATO. Komuniké potvrdzuje pozvanie Slovenska, Slovinska, Bulharska, Rumunska, Litvy, Lotyšska a Estónska na začatie prístupových rokovaní s alianciou. Neupresňuje však harmonogram týchto rokovaní ani ďalšie kroky v procese pristúpenia nových členov.
Podľa doterajších informácií však sedem pozvaných krajín začne o niekoľko dní rokovania s NATO, ktoré by sa mali skončiť na jar 2003. Na marec 2003 je naplánovaný podpis prístupových protokolov a po ich ratifikácii v členských štátoch aliancie vstúpia pozvané krajiny do NATO na jar 2004.
NATO v komuniké potvrdila politiku otvorených dverí pre európske demokracie, ktoré si želajú a sú schopné prevziať zodpovednosť a záväzky vyplývajúce z členstva v aliancii. Presnejší termín prípadného ďalšieho rozšírenia však aliancia neuviedla, ani nevymenovala žiadneho z ostávajúcich kandidátov (Chorvátsko, Macedónsko, Albánsko)
Krajiny, ktoré včera v Prahe dostali pozvánku do NATO, privítali toto rozhodnutie ako historické. Vyjadrili presvedčenie, že ich vstup alianciu posilní a potvrdí jej opodstatnenosť.
Schuster verí, že SR bude veľmi aktívnym členom NATO
Je potrebné si uvedomiť, že Severoatlantická aliancia združuje najvyspelejšie krajiny sveta a dostať sa do tohto zoskupenia je perspektívou nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj ekonomického rozvoja. Uviedol to prezident SR Rudolf Schuster v reakcii na pozvanie Slovenska stať sa členom NATO. Prezident je presvedčený, že sa zmení v tomto smere vzťah mnohých investorov, dodávateľov či bankárov, najmä z USA, ktorí k nám doteraz pristupovali rezervovanejšie. Verí tiež, že ľudia, ktorí váhali, alebo sa nejednoznačne vyjadrovali, tiež zmenia svoj názor.
"Slovensko bude veľmi aktívnym členom NATO a bude sa
usilovať, aby bolo príkladom," dodal prezident Schuster.
Za historické označil minister obrany SR Ivan Šimko včerajšieho rozhodnutie Severoatlantickej rady (NAC) pozvať za členov sedem nových krajín, medzi nimi aj Slovensko.
"Je to jeden z míľnikov našej novodobej histórie na základe ktorých sa aj formálne vraciame do západnej civilizácie, kam naši predkovia vždy patrili," povedal minister.
Aj keď včerajšie rozhodnutie nebolo podľa neho až také neočakávané, minister sa "teší".
Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan má obrovský
pocit uspokojenia a zadosťučinenia. "Ak sa niečo robí
statočne, úprimne a aktívne, prináša to výsledok," dodal.
Podľa jeho slov, včerajší deň je tiež výzvou, aby Slovensko pokračovalo ďalej, kým sa nestane riadnym členom aliancie a v nej sa potom presadili a ukázali, že na to máme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.