Atlantickom oceáne, sa medzičasom vytvorili štyri menšie. Búrlivé more prispelo k tomu, že v noci navčera sa škvrny ešte viac priblížili severozápadnému pobrežiu Španielska.
Prvé známky znečistenia zaznamenali medzičasom neďaleko obce Corcubión pri Cabo Finisterre. Zákaz rybolovu v postihnutej oblasti rozšírili. Znečistených je už viac ako 300 km pobrežia, postihnutá je oblasť o rozlohe 6,5 milióna metrov štvorcových, vrátane 90 pláží. Škody v Španielsku sa zatiaľ odhadujú na takmer 150 miliónov eúr. Experti nevylučujú úhyn až 40 percent chránených druhov morských vtákov v oblasti. Určenie presného rozsahu ekologickej katastrofy predbežne rozbúrený oceán neumožňuje.
Experti však varujú, že likvidácia štyroch ropných škvŕn je podstatne náročnejšia ako boj s jednou. Búrlivé počasie, v dôsledku ktorého rýchlosť vetra dosiahla už 110 km/h, bolo v regióne aj včera.
Z vraku plavidla, nachádzajúceho sa v hĺbke viac ako 3 500 metrov, v ktorom zostalo 60 000 - 65 000 ton nákladu, už k ďalšiemu úniku jedovatých látok nedochádza. Španielsko podniklo prvé právne kroky voči gréckej lodiarskej spoločnosti, ktorej patril havarovaný tanker, požadujúc súčasne od poisťovacej spoločnosti bankové záruky na 60 miliónov eúr na pokrytie prvých škôd, vzniknutých v dôsledku ekologickej katastrofy. Madrid chce v tejto súvislosti povolať k zodpovednosti viacero krajín. Patrí medzi ne Grécko, kde sídli materská firma tankera, či Veľká Británia, ktorú španielska strana kritizovala v súvislosti s údajnými nedostatkami pri kontrolách tankera v Gibraltáre, kde sa plavidlo podľa španielskej strany malo zastaviť aj pri poslednej plavbe, čo však Londýn kategoricky popiera.
Opatrenia na minimalizáciu ekologických dôsledkov potopenia tankera permanentne prijímajú aj v Portugalsku, na ktorého pobreží sú dopady potopenia plavidla menšie. Hrozba značného znečistenia zostáva však reálnou aj tu. Aktuálnu situáciu monitorujú lode vojenského námorníctva a lietadlá. Ak by ropná škvrna dosiahla aj pobrežie Portugalska, znamenalo by to koniec pre bohaté loviská rýb pri jeho severnom pobreží.
Autor: La Coruňa (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.