Čučoriedky zanechávajú nepríjemné fľaky. Odstránime ich namočením na 24 hodín do kyslého mlieka a potom preperieme.
Hrdzu pokvapkáme citrónovou šťavou, necháme pôsobiť, preperieme v horúcej vode a dobre vypláchame. Nikdy neperieme mydlom. Miesto so škvrnou na textile ponoríme na 3-4 hodiny do surového mlieka, potom preperieme v horúcej vode a vypláchame. Na vlne preperieme octom. Na bielej tkanine vyčistíme vo vode s 10 % kyslinou šťavelovou. Čistenie môžeme dokončiť chloridom cínatým. Pri odstraňovaní hrdzavých škvŕn z farebných a hodvábnych tkanín môžeme použiť chlorid draselný. Hrdza je v podstate kysličník železitý, ktorý vzniká stykom tkaniny s vodou a kovom.
Fermežovú farbu odstránime tetrachlórmetanom.
Kakao a čokoládu čistíme teplým glycerínom a zriedeným čpavkom. Môžeme ich tiež čistiť najprv čpavkom a potom saponátom.
Fľaky od kávy odstránime namočením do teplej vody, v ktorej sme rozpustili lyžičku bóraxu. Môžeme ich pokvapkať glycerínom a potom vyprať v teplej vode.
Krém na topánky čistíme benzínom alebo terpentínom a potom mydlom s prísadou čpavku.
Krv na všetkých bielych tkaninách najskôr namočíme do studenej vody (maximálne 30 stupňov C), pri vyššej teplote by došlo k zrážaniu bielkovín, potom fľak posypeme enzymatickým prostriedkom na štiepenie bielkovín - pankreatínom. Po 6 hodinách preperieme v saponáte a vypláchame. Čerstvé škvrny odstránime vodou a mydlom, prípadne 3 %-ným peroxidom vodíka.
Škvrny od likéra potrieme pracím prostriedkom, čistíme zmesou liehu a čpavku, prepláchneme vo vlažnej vode.
Mastnotu z potravín čistíme tetrachlórmetánom. Ak sa látka nesmie chemicky čistiť, skúste škvrny odstrániť vypraním.
Motorový olej odstránime zmesou terpentínu a alkoholu v pomere 2/3 : 1/3.
Olivový olej odstránime beznínovým čističom škvŕn, ak škvrny celkom nezmiznú, môžeme pri nefarebných tkaninách použiť 3 %-ný roztok čpavku, pri farebných tkaninách 10 %-ný roztok bóraxu. Môžeme skúsiť aj tetrachlórmetán.
Fľaky od potu čistíme kefkou namočenou v zmesi troch polievkových lyžíc vody, octu a čpavku.
Červené víno obsahuje farbivo, ktoré v podstate nie je stále, ale v určitých podmienkach dosahuje veľkú intenzitu. Je to najmä pri ľanových a hodvábnych tkaninách a pri starších škvrnách. Napred použijeme vlažnú vodu so saponátom. Potom pôsobíme 20 %-ným roztokom kysliny vínnej, v 10 %-nom roztoku kyseliny šťavelovej, ak máme škvrny na bielych tkaninách, dokončíme odfarbovačom. Pri hodvábe použijeme zmes 20 ml etylalkoholu, 10 ml mydlového roztoku, 1 ml čpavku a 70 ml vody.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.