Veľkolepý anglický štýl
Po páde absolutistickej monarchie v Anglicku v roku 1688 sa postupne upevnil britský vplyv v Európe aj v zámorských provinciách. V priebehu 17. a 18. storočia vzniká štýl úpravy parkov inšpirovaný krajinou anglického vidieka Vychádza z nápadu oslobodiť záhradu od nožníc a povrázkov. Zodpovedá myšlienke, ktorú vyslovil v 17. storočí Francis Bacon: "Ak dosiahneme určitý stupeň civilizácie, staviame krásne budovy. Ak postúpime ešte ďalej, budujeme krásne záhrady."
Anglický štýl sa rozchádza so všetkými prvkami francúzskeho štýlu, pre ktorý bola charakteristická prísna osová súmernosť, alebo aj s holandským štýlom, ktorý sa vyznačuje zvláštnymi doplnkami, medzi ktoré patrí množstvo sošiek, farebný piesok alebo tvarované stálozelené kríky. Úprava anglického parku vychádza z podmienok daného terénu. Cesty aj vodné plochy sú umelo zakrivené tak, aby priehľady z výhliadkových miest pôsobili čo najlepšie.
S príchodom romantizmu pribudli stavby inšpirované klasickou gréckou a rímskou architektúrou, objavujú sa gotické malé hrady, umelé zrúcaniny alebo čínske altánky. Jedným z najkrajších a najpozoruhodnejších parkov je Stourhead, park rodinného sídla bankárov Hoare, ktorý leží v hrabstve Wiltshire medzi Bristolom a Salisbury. Navrhol ho v rokoch 1753 až 1756 jeho majiteľ Henry Hoare. Usporiadanie parku bolo ovplyvnené Vergiliovou Aeneidou, hrdinským eposom o Aeneovi, praotcovi starých Rimanov. Zdobí ho preto jaskyne nýmf z prvej knihy, Cererin chrám, predstavujúci vyplávanie z Tróje v druhej knihe, vodopád v údolí Amsanctus zo siedmej knihy nebo Apollonov chrám z ôsmej knihy. K dominantám záhrady patrí umelé jazero, ktoré vzniklo prehradením rieky Stour. Stavby zrkadliace sa v jeho vodách dávajú tušiť, aký silný musel byť sen o majestátnosti starého Ríma, ktorý si tam sníval londýnsky bankár.
Nabudúce kaktusová záhrada, Čína a Japonsko
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.