pričom sme doma. V prípade potreby však musíme ísť do práce, čiže v tomto prípade sa už nejedná o pohotovosť mimo pracoviska, ale priamo na pracovisku. Ako by sme mali byť správne za čas strávený počas pracovnej pohotovosti na pracovisku odmeňovaní?
Zn.: Pracovná pohotovosť
Odpoveď: Pracovná pohotovosť je v Zákonníku práce charakterizovaná ako stav, keď zamestnávateľ v odôvodnených prípadoch na zabezpečenie nevyhnutných úloh nariadi zamestnancovi, aby sa mimo rámca rozvrhu pracovných zmien a nad vopred určený týždenný pracovný čas zdržiaval po určený čas na určitom mieste a bol pripravený na výkon práce, prípadne, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na pracovnej pohotovosti dohodne. Pracovnú pohotovosť môže zamestnávateľ nariadiť najviac v rozsahu 8 hodín v týždni a najviac 100 hodín v kalendárnom roku. Nad tento rozsah je pracovná pohotovosť prípustná len po dohode so zamestnávateľom.
Za každú hodinu pracovnej pohotovosti patrí zamestnancovi náhrada najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku v Sk za hodinu pre 1. stupeň náročnosti práce a v prípade pracovnej pohotovosti na pracovisku najmenej 50 % tohto nároku. Zákon tu teda rozlišuje pracovnú pohotovosť vykonávanú mimo pracoviska (prevažne doma) a pracovnú pohotovosť priamo na pracovisku.
V prípade, ak počas pracovnej pohotovosti dôjde k výkonu práce, považuje sa táto práca za prácu nadčas, práca nadčas nesmie u zamestnanca prekročiť 8 hodín v jednotlivých týždňoch a 150 hodín v kalendárnom roku.
Otázka: Prejednávanie dedičstva po mojej zomrelej manželke sa neúmerne preťahuje. Na vine je podľa môjho názoru notárka, ktorá je v širokom okolí známa tým, že jej všetko dlho tráv. Zaujíma ma, či by som mohol požiadať, aby dedičstvo po nebohej manželke prejednal iný notár?
Zn.: Výber notára
Odpoveď: Konanie o dedičstve vykonáva príslušný súd, ktorý vo veci rozhoduje. Súd opatrením poveruje notára len na vykonanie jednotlivých úkonov, dôležitých pre konečné súdne rozhodnutie. Preto voľbu notára v tomto konaní nemáte. Môžete však podať na príslušnom súde sťažnosť na prácu povereného notára. Ak súd zistí, že sťažnosť je opodstatnená, je oprávnený odňať poverenému notárovi dedičskú vec. Urobí tak v prípade, ak napriek predchádzajúcim upozorneniam spôsobuje poverený notár v dedičskom konaní zbytočné prieťahy. Následne súd poverí príslušnými úkonmi iného notára. Poveriť iného notára prejednaním dedičstva však môže len podľa rozvrhu, ktorý je vypracovávaný príslušným krajským súdom v spolupráci s notárskou komorou. Rozvrh sa vypracúva tak, aby poverovanie jednotlivých notárov v konaniach o dedičstve bolo vyvážené.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.