amerického ministra obrany z Prahy priviezlo aj slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu. Rumsfeld je prvým predstaviteľom americkej administratívy, ktorý prišiel na Slovensko po získaní pozvánky za člena Severoatlantickej aliancie.
Pozvanie do NATO považuje premiér Mikuláš Dzurinda za výnimočnú udalosť v dejinách Slovenska. Krajina ešte nedostala takú príležitosť na trvalú bezpečnosť, akou je NATO, povedal Dzurinda na bratislavskom letisku bezprostredne po návrate z pražského summitu aliancie. Pozvanie podľa predsedu vlády znamená aj zodpovednosť za podiel na ochrane slobody, demokracie, spravodlivosti a vlády zákona. "Je zadosťučinením pre generácie našich ľudí, ktoré podstúpili utrpenie za železnou oponou a mnohí sa dnešného dňa nedočkali. Slovensko má dnes dôvod na zdravé sebavedomie. Ešte je pred nami veľa práce, ale sme na správnej ceste," zdôraznil predseda vlády.
Slovensko je podľa neho rozhodnuté konať tak, že bude spoľahlivým partnerom pre tých, ktorí spojili svoje snahy pre kolektívnu obranu, zachovanie mieru a bezpečnosti. Pripomenul potrebu spoločne čeliť novým globálnym hrozbám, najmä terorizmu.
Pozvanie Slovenska do Severoatlantickej aliancie je podľa ministra obrany USA Donalda Rumsfelda dôležitým dňom nielen pre Slovensko, ale aj pre NATO a USA.
Rozhodnutie o rozmiestnení cudzích vojsk na území SR a nasadení slovenských vojakov v zahraničí je podľa Rumsfelda plne v kompetencii slovenských politikov. "O krokoch, ktoré urobí Slovensko po oficiálnom vstupe do aliancie, rozhodne samotná krajina," povedal včera americký minister obrany USA po rozhovoroch s premiérom Mikulášom Dzurindom a ministrom obrany Ivanom Šimkom.
Slovensko podľa neho už v súčasnosti prispieva k mieru na celom svete a má svoju špecializáciu, ako sú napríklad chemické, biologické a ženijné jednotky, ktoré v pôsobia v Afganistane. Nových sedem kandidátov na vstup do aliancie pristupuje k vstupu s veľkým entuziazmom, energiou a láskou pre slobodu, dodal minister.
Rumsfeld pripomenul, že už v polovici sedemdesiatych rokoch, keď pôsobil prvýkrát v kresle ministra obrany USA sledoval pozorne vývoj v štátoch Varšavskej zmluvy a veril, že svet sa zmení, čo sa aj stalo.
So slovenským partnerom Ivanom Šimkom hovoril o krokoch, ktoré sú potrebné pre reformu slovenskej armády, pričom vyjadril dôveru v prebiehajúci proces.
Minister obrany USA sa poďakoval slovenským vládnym predstaviteľom za pomoc v Afganistane a vo vojne proti terorizmu.
Minister obrany USA Donald Rumsfeld včera podporil vládny kabinet Mikuláša Dzurindu v jeho úsilí bojovať s korupciou. Počas návštevy Bratislavy zdôraznil, že členské krajiny NATO intenzívne sledujú sedem krajín, ktoré dostali pozvánku od aliancie na jej pražskom summite, a uvedomujú si ich silné aj slabé stránky.
Korupcia podľa neho prospieva vo veľkých byrokratických systémoch, kde sú k dispozícii peniaze, a kde je súčasne veľa príležitosti na rozhodnutia podľa vlastnej úvahy. "Korupcia útočí na srdce demokratického systému," upozornil Rumsfeld. "My veríme v demokratické systémy a tešíme sa pokroku, ktorý sa dosiahol v tejto krajine," dodal.
Premiér Dzurinda zdôraznil, že korupcia je fenoménom, prítomným vo všetkých krajinách, ktoré postupne prechádzajú od komunizmu k demokracii. Vládny program nového kabinetu však obsahuje záväzok boja s korupciou. "Usilovali sme sa aj v uplynulom období zápasiť s týmto fenoménom a toto úsilie budeme stupňovať," zaviazal sa Dzurinda.
Aj na stretnutí predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského s americkým ministrom obrany Donaldom Rumsfeldom dominovala pozvánka pre SR do NATO. Hrušovský jeho návštevu vníma ako prejav veľkej dôvery USA v politiku, ktorú SR dnes realizuje. "Hovorili sme o tom, o čom hovoria dnes všetci Slováci - o radosti zo včerajšieho rozhodnutia NATO. Ubezpečil som ho, že v prípade zlyhania mierového riešenia irackej krízy sa Slovensko zachová ako člen aliancie a spojenec USA," povedal po rokovaní šéf parlamentu. Podľa jeho slov teraz bude potrebné venovať pozornosť ratifikačnému procesu. Uistil Rumsfelda, že sa môže spoliehať na NR SR, ktorá bude vždy podporovať a obhajovať myšlienky demokracie právneho štátu a slobody. Nemá obavu, že ratifikačný proces môže niečo zmariť. Je presvedčený, že v roku 2004 bude môcť byť oveľa veselší a spontánnejšie prejaviť radosť, že sme dobehli do cieľa. "Začali sme utekať o 15-16 mesiacov neskôr. Budeme síce unavení, ale šťastní víťazi," povedal Hrušovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.