kuchyniam zaslúžene väčší priestor. Avšak celé desaťročia existovala iba normovaná vstavaná kuchyňa s plochou 8,5 m2 a s minimálne siedmimi metrami skrinkovej steny. S týmto dedičstvom dnes žijú, bývajú a varia milióny nájomníkov, ale aj majiteľov bytov.
Ako môžeme malú kuchyňu zväčšiť? Najprv si všimnime usporiadanie zabudovaných skriniek. Zostala ešte nejaká voľná plocha na stene? Že by sa otvorenými dverami. Tam sa dá umiestniť otvorený regál alebo polica zakrytá žalúziami. Koľko miesta ešte zostalo nad závesnými skrinkami? Existujú síce vysoké horné závesné skrinky, ktoré vyplnia priestor až po strop, ale ak ich nemáme, dá sa tento priestor využiť dodatočnými nadstavcami. Do úzkych kuchýň sú vhodné horné skrinky so žalúziami, neprekážajú potom žiadne dvierka. Dá sa niečo postaviť aj pred okno? Aj keď je tam teleso ústredného kúrenia, neznamená to, že by sme tam nemohli dať nízku skrinku. O prúdenie vzduchu sa postarajú vetracie štrbiny. Rovnako dve vysoké skrine v každom roku vedľa okna ponúkajú množstvo úložného priestoru. Poličky s malou hĺbkou (20 cm aj menej) môžu zaplniť priestor medzi dolnou a hornou skrinkou. Iné riešenie je systém z oceľových koľajníc alebo pochrómovaných drôtených mriežok, ktorý umožní uložiť na dosah panvice, hrnce, sitá, varešky i roztvorenú kuchársku knihu. Ak má kuchyňa "rezancový" tvar, môžeme miesto bežných spodných skriniek hlbokých 60 cm použiť skrinky s hĺbkou 45 cm. Každý výrobca nedodáva takéto skrinky ale dajú sa použiť skrinky určené na zavesenie v hornej časti.
Pokiaľ pri renovácii vašej malej kuchyne chcete meniť aj vybavenie, vyplatí sa venovať pozornosť výberu veľkých spotrebičov a dobre sa zoznámiť s ponukou výrobcov. Existujú totiž sporáky, umývačky riadu, ľadničky aj rúry na pečenie, ktoré sú menšie než bežné typy. Tiež práčku, pokiaľ ju musíme či chceme mať práve v kuchyni, si môžeme vybrať užšiu, menej hlbokú alebo aj nižšiu. Vhodné je tiež zabudovať chladničku či rúru do výšky očí, aby sme sa nemuseli zohýnať a nenarážali do protiľahlej skrinky.
Kuchyňu robí úplnou až stôl. Mal by tam byť v každom prípade, aj keď iba malý. Využijeme ho pri raňajkách, na vypitie šálky kávy, alebo na chvíľkový odpočinok pri varení. Ak nám postačí iba jeden rad skriniek, protiľahlá stena dostane voľná pre stôl. Výhodný je stôl sklápací. Pokiaľ je priestor ozaj úzky, stačí trojuholníkový stôl v rohu. Praktické s ú aj okrúhle barokové stolíky. Elegantný je stolík prispôsobený kuchynskej zostave, ktorý keď už nepoužívame, zasunieme do spodnej skrinky. Do malej kuchynky sú tak isto vhodné aj sklápacie stoličky. Nápadom sa medze nekladú. Naopak, v prípade malého priestoru sú veľmi potrebné často aj odvážne, aby sme aj na pár metroch štvorcových dokázali vykúzliť príjemné, útulné, pekné a pritom účelné a praktické bývanie.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.