Hlavný organizátor bombového útoku na Bali sa priznal
Hlavný organizátor bombového útoku na ostrove Bali z 12. októbra, ktorý si vyžiadal takmer 200 mŕtvych, Imam Samundra sa priznal k jeho plánovaniu a
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vykonaniu. Vedúci mnohonárodného tímu pátrajúceho po páchateľoch generálmajor Made Mangku Pastika včera uviedol, že Samundra, ktorého zatkli vo štvrtok večer v autobuse v prístavnom meste Merak na ostrove Jáva, sa už k činu priznal. Jeho priznanie je všeobecne považované za najväčší prelom vo vyšetrovaní prípadu.
Indonézske úrady pri tejto príležitosti vyjadrili presvedčenie, že čoskoro dolapia aj ostatných jeho komplicov. Samudra - militant, ktorý absolvoval výcvik v Afganistane - je považovaný za popredného predstaviteľa islamistickej organizácie Džamáa al-Islámíja, ktorá pôsobí v juhovýchodnej Ázii a je spájaná s teroristickou sieťou al-Káida. Austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer v tejto súvislosti vyjadril potešenie nad rýchlym napredovaním vyšetrovania.
Austrálska vláda tento týždeň oznámila, že získala vierohodné informácie o teroristickom ohrození, ktorému bude krajina vystavená v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov. Podľa ministra spravodlivosti Christophera Ellisona hrozba zrejme súvisí so radikálnou islamistickou sieťou al-Káida. Ellison dodal, že varovanie má všeobecný charakter, vyzval však krajanov, aby boli bdelí. "Informácia sa vzťahuje na teroristickú hrozbu v Austrálii v priebehu nasledujúcich pár mesiacov. Nie je konkrétna, je všeobecná ... ale je vierohodná," vyhlásil minister pred novinármi.
Po atentáte na Bali a austrálska vláda stala terčom kritiky za to, že svojich obyvateľov pred rizikom teroristického útoku nevarovala. Vyšetrovatelia predpokladajú, že útok na Bali zorganizovala islamistická sieť Džamáa Islámíja pôsobiaca v juhovýchodnej Ázii, ktorá je spájaná s al-Káidou.
Agenti britských protiteroristických jednotiek odhalili prepletenú sieť buniek napojených na teroristickú organizáciu al-Káida, ktoré sa podieľajú na príprave útokov po celej Európe. Informoval o tom londýnsky denník Times. Zatýkaním podozrivých v Británii sa podarilo získať dôležité poznatky pre ďalšie vyšetrovania polície a tajných služieb v krajinách ako Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko. Britské úrady tiež profitovali z informácií, ktoré im poskytli iné európske krajiny.
V pondelok sa potvrdilo, že dôležité informácie poskytlo Británii aj Slovensko. Britské bezpečnostné zložky považujú Bratislavu za pomerne ľahké zadné dvierka pre vstup azylantov do Británie, z ktorých niektorí by mohli byť extrémistami, napísal Times. V júni napríklad vyšlo najavo, že z utečeneckého tábora na Slovensku utieklo 30 osôb do Českej republiky a Rakúska, odkiaľ pravdepodobne zamierili do Británie. Niektorí utečenci z tejto skupiny sú podozriví, že sa zúčastnili na bojoch v Afganistane, alebo navštevovali výcvikové tábory al-Káidy.
V správe, ktorú Interpol doručil slovenským úradom len niekoľko dní pred ich útekom, sa okrem iného uvádzalo, že skupina napojená na Usámu bin Ládina sa snaží cez Bulharsko a Slovensko dostať do Británie, aby tu založila novú teroristickú bunku a spustila útoky na Britániu a Európu, uzatvárajú Times.
Autor: Jakarta/Canberra/Londýn (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.