El Niňo, klimatický fenomén, ktorý spôsobuje ničivé suchá, búrky či záplavy po celom svete, sa objavuje v 2000
Podľa amerických výskumníkov frekvencia výkyvov počasia zapríčinených El Niňom kulminovala v období niekedy pred 1200 rokmi a nová vlna sa má objaviť opäť na začiatku 22. storočia. Vzhľadom na jeho odpozorovaný 2000-ročný cyklus vedci usúdili, že El Niňo mal zásadný vplyv na zmenu klímy na Zemi za posledných 10 000 rokov.
El Niňo spočíva v abnormálnom zohrievaní vôd Tichého oceánu, ktoré následne vedie k deformácii smerov vetra a dažďov na celej zemeguli. Súvisí tiež so silnými dažďami v severnom Peru a severnom Ekvádore a s vlnami horúceho počasia v severovýchodných oblastiach USA. Moy a jeho kolegovia niekoľkotisícročné pôsobenie El Niňa študovali na Syrakúzskej univerzite v New Yorku. Expertízou sedimentov z jazera Pallcacocha v južnom Ekvádore sa im podarilo odhaliť históriu dramatických zmien klimatických systémov v Severnej a Južnej Amerike. "El Niňo je významnou súčasťou nášho súčasného klimatického systému. Naša štúdia však ukazuje, že rovnako dôležitou súčasťou zemského klimatického systému bol aj pred 7000 rokmi," píše v článku Moy, ktorý verí, že jeho zistenia o cykloch tohto ničivého javu pomôžu lepšie chápať klimatické zmeny v budúcnosti.
Meteorológovia predpovedajú, že súčasná mierna fáza fenoménu, ktorá údajne môže za suchá v niektorých častiach Ázie, sa môže počas tejto zimy pritvrdiť a privodiť tak juhu USA búrky a stredozápadu suchšie počasie. Podľa amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) El Niňo tento rok nebude dosahovať silu z obdobia rokov 1997-98, keď si vyžiadal tisícky ľudských životov a spôsobil materiálne škody za miliardy dolárov na celom svete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.