Stráže podľa jeho dvoch najvyšších hôr. Z okolitého, mierne zvlneného terénu Spišsko-šarišského medzihoria, vystupujú vulkanické andezitové exoty vo forme izlovaných hôr, alebo výrazných chrbtov. Na najvýchodnejších výbežkoch Stráží, nad obcou Kapušany, sa vypína Kapušiansky hradný vrch, inak nazývaný Zámčisko (494 m) so zrúcaninami populárneho hradu. Od nich sa severozápadným smerom ponad obec Fintice tiahne výrazný, kompaktný chrbát, spájajúci Zámčisko s centrálnou časťou Stráží.
Avšak nielen zrúcaniny stredovekého hradu sú na tomto území pozoruhodné. V ich okolí, na južných a východných svahoch spomínaného Zámčiska a spájacieho hrebeňa, sa nachádzajú dve národné prírodné rezervácie, ktoré majú veľký význam najmä z hľadiska ochrany teplomilnej a suchomilnej flóry v lesostepnom prostredí, ktoré tu dosahujú severnú hranicu rozšírenia na Slovensku.
Národná prírodná rezervácia Kapušiansky hradný vrch bola vyhlásená v roku 1980 na ploche 18,1 hektára. Zaujímavé sú porasty dubín s typicým podrastom, najmä na jar tu kvitne niekoľko chránených druhov rastlín - viaceré druhy poniklecov, klokoč perovitý a kosatec uhorský. Žiaľ, tunajšiu vegetáciu pomerne značne narušuje početná návštevnosť zrúcanín hradu, ako aj náletové buriny a kroviny. Otvorený terén pod hradom využívajú na lietanie priaznivci paraglidingu
Patrí sa pripomenúť nikeoľkými slovami aj históriu hradu. Nachádza sa na mieste bývaleho slovanského hradiska. Hrad mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever. Ide o gotický hrad budovaný v rokoch 1410 - 1420 na starších zvyškoch pôvodneho hradu, ktorý bol zničený v roku 1312. V roku 1410 prešiel hrad do držby Andreja Kokaiho a nový majiteľ prikročil k jeho obnove. Hrad zväčšil a opatril dvoma strážnymi vežami a cimburím. Nový hrad bol strategicky výhodne položený a odolal aj útoku spojených vojsk Mateja Korvína, ktoré ho roku 1468 márne obliehali. V 17. storočí bol dejiskom bojov medzi povstaleckým vojskom Thökölyho a vojskom cisárskym (1685). Svoju obrannú úlohu skončil roku 1709, keď sa ho po dlhom obliehaní zmocnilo vojsko F. Rákócziho, ktoré ho podpálilo. V roku 1712 ho provizórne opravili a na rozkaz dvora a snemu bol v roku 1715 zbúraný.
Druhou rezerváciou je NPR Fintické svahy, vyhlásená v roku 1980 na rozlohe 41,3 hektára. Z hľadiska ochrany má väčší význam, než vyššie spomínaná, je totiž menej prístupná a tunajšie rastlinné a živočíšne spoločnetvá, neraz na exponovaných skalných svahoch, sú lepšie zachované. Všeobecne sa považuje za jednu z najvýznamnejších lokalít suchomilnej flóry na východnom Slovensku. Tunajším lesostepným porastom dominujú duby, rôzne druhy krovín a vzácnych rastlín, ktorým dominujú početne zastúpené lokality výskytu poniklecov.
BEDEKER
Prístup: Výstup na Kapušiansky hrad začína v obci Kapušany (275 m) na železničnej stanici, kde sa napojíte na zelenú značku. Prejdete cez rieku Sekčov a na konci obce, pri posledných domoch začína krátky, ale dosť strmý výstup na hrad. Kapušiansky hrad (494 m, 3/4 h) rozhodne stojí za prehliadku, ponúka aj pekné výhľady predovšetkým na náprotivné Slanské vrchy, ale aj údolie Sekčova až k Prešovu a na Ondavskú vrchovinu. Chodník pokračuje poza zrúcaniny, ešte chvíľu stúpa a sprava traverzuje samotný vrchol hradného vrchu na území Národnej prírodnej rezervácie Kapušiansky hradný vrch. Pokračujete lesom, bez väčších terénnych výkyvov, po ľavej ruke máte príkre zrázy Národnej prírodnej rezervácie Fintické svahy s vzácnou teplomilnou vegetáciou. Chodník prejde na pravú stranu hrebeňa, postupne klesá, potom mierne vystúpi do sedielka s pamätníkom Slovenskej ligy, následne rúbaňou a mladším lesom okolo kameňolomu schádza až na križovatku turistických chodníkov vo Fintickom sedle (425 m, 1 a 3/4 h). Zo sedla začínate stúpať, v otvorenejšom teréne až na sedielko v ramene, vybiehajúcom zo Stráže. Ďalej pokračujete lesným traverzom Stráže, chodník klesá popri bývalých lesných škôlkách a sadoch až ku bývalej horárni Bodaš (2 a 1/2 h). Nasleduje chôdza po lesnej ceste, ktorú križujú ďalšie chodníky v mierne zvlnenom teréne až ku okraju mestskej časti Šidlovec. Jej chodníkmi prídete až na rázcestie Šidlovec (260 m, 3 a 3/4 h), odkiaľ chodia autobusy MHD do centra Prešova.
Zaujímavosti okolia: hrebeň Slanských vrchov, Stráž (740 m), Lysá Stráž (696 m), Šarišský hradný vrch (570 m), historické a kultúrne pamiatky Prešova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.