Cesnakovú absenciu na konci novembra už nekompromisne označuje za jednu z najväčších katastrof v domácnosti.
Dobre vie to, čo tisícky ľudí u nás - práve koniec tohto mesiaca prináša obávané stridžie dni. Ich štartérkou je Katarína a najvhodnejšou kyticou pre ňu je, samozrejme, cesnak. Už 25. 11. treba totiž začať s cesnakovou kúrou a konzumovať ho počas celej zimy, podľa možnosti denne. Strúčiky cesnaku slúžia od Kataríniných menín aj ako najosvedčenejšia stridžia prevencia - okrem jedenia treba robiť cesnakové znaky na dvere domov, bytov i maštalí.
Lebo strigy nespia. Zobudil ich jesenný úbytok denného svetla, tepla i náš dávny podvedomý strach z toho, že slnka máme menej. V minulosti bývali meniny Kataríny označované i za prvý zimný deň. Na rozdiel od abstraktnejších strašidiel, strigy sú vraj medzi nami stále. Strigou môže, podľa ľudovej tradície, byť každá cudzia žena, ktorá je na Katarínu v dome prvou návštevníčkou. Na dedinách sa proti takejto vizite poisťujú tým, že od skorého rána chodia po domoch vinšovníci - zásadne chlapci, ktorých za preventívne vinše odmeňujú peniazmi. Ak by táto poistka nefungovala, prinajmenej by sa v dome porozbíjali všetky hrnčeky a iný krehký riad. Ani sliepky by údajne dobre neniesli.
Na Katarínu je prísne zakázané čokoľvek z domácnosti požičiavať a z typicky ženských prác sa neodporúča nič šiť, pretože striga by v čase najsúrnejších prác v záhrade a v poli v lete zariadila, že gazdinej zahnisajú prsty. I keď Katarína okrem strídžich dní štartuje aj tradičné priadky, v deň jej menín sa pradenie obmedzilo len na oficiálny začiatok tejto tradičnej zimnej ručnej práce. Býva častejšie spojený s malou hostinou a miestami dodnes i s veselou katarínskou zábavou. Tá býva potvrdením pradávnej prípoviedky o tom, že Katarína schová muzikantom husle do komína. Lebo naši starkí dodnes prízvukujú Svätá Katarína peklo zamyká,nebo otvára. Zábavy Katarínkou končia a na dvere nám už klope advent.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.