bezhlavých lovov v snahe nasýtiť sa na celú zimu.
Rovnako ako zubáč aj ostriež je od prírody tvor spoločenský to znamená, že na lov beličiek, hrúzov, karasov, plotičiek a iných drobných rybiek vyráža vo väčších skupinkách.
Pri love ostriežov je treba dobre poznať jeho príbrežné loviská. Tie nám ukáže smer vetra. Všade tam, kde naráža do brehov, je dobré nahodiť nástrahu. Lov z náveternej strany je úspešný preto, lebo nárazové vlny odkrývajú každý deň pre malé rybky novú potravu. Za rybkami sa potom sťahujú ostrieže a vôbec nezáleží ani na tom, či je dno pozvoľné, alebo prudko klesá. Úspech v love podporí aj správna voľba prútu napríklad s gramážou do 10 g a správnou nástrahou - trojcentimetrovými ripermi a twistermi. Naftovo zelené a priezračné s filtrami sú veľmi účinné, ale dobré sú aj vo farbách perlete a v čajovej farbe. Súhrnne platí cez deň tmavšie a ráno a večer svetlejšie. Hlavičky twisterov sú o hmotnosti od 1,5 do 5 gramov a je potrebný tenký vlasec 0,10 až 0,12. K častejším záberom prispieva i vypustenie karabinky z celej zostavy, pričom sa hlavička priviaže priamo k vlascu.
Nástrahu vedieme krátkymi prískokmi až k brehovej línii. Niekedy aj veľké ostrieže neopatrne a v honbe za potravou vplávajú do plytčiny, kde sa takmer nemôžu otočiť.
Predvianočná prívlač má svoje neopakovateľné kúzlo. Deň je krátky, pri vode je málo rybárov a ryby môžu brať nad očakávanie dobre. Možno až teraz bude ulovenie veľkého dravca jednoduchším ako v lete.
Autor: stg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.