napríklad uplatnenie legislatívy o kontrole tabaku na miestnej úrovni vyhláškami a nariadeniami, vytváranie nefajčiarskych zón a zriadenie Národného registra nefajčiarskych pracovísk. Vyvrcholením tejto kampane bol 21.november, prvý ročník Nefajčiarskeho dňa na Slovensku.
Celý projekt vznikol pred 25 rokmi v Spojených štátoch amerických na základe iniciatívy Inštitútu otvorenej spoločnosti (Open society institution OSI) a Americkej onkologickej spoločnosti. Postupom času sa "Smoke Out Day" stal jednou z najmasovejších akcií nielen v USA ale aj v Británii, kde osobitnú povesť získali hlavne výročné kampane ostatných západoeurópskych krajín. V roku 2001 sa k organizátorom pridali dobrovoľnícke organizácie v Poľsku a na základe ich skúsenosti vznikol projekt The Great CEE Smoke out pre krajiny strednej a východnej Európy. Okrem Slovenska sa z východnej a strednej Európy tejto akcie zúčastňujú pod vedením mimovládnych organizácií aj Poľsko, Slovinsko, Ukrajina a Česko.
V Košiciach bolo do boja proti tabaku zapojených celkovo 51 základných škôl, gymnázií, obchodných akadémií, priemysloviek a učilíšť. Program kampane bol na každej škole rozdielny, väčšinou sa však riadili radami iniciátorov združenia Stop fajčeniu. Združenie odporúčalo zapojiť čo najviac dobrovoľníkov do rozdávania materiálov ako samolepky, letáky a plagáty. Jedno košické gymnázium dokonca zorganizovalo skupinku študentov, ktorá mala chodiť po škole a vypýtať od študentov-fajčiarov jednu-dve cigarety, aby aspoň symbolicky podporili Nefajčiarsky deň, začali bojovať proti svojej závislosti a prestali tak škodiť svojmu zdraviu.
Ohlasy medzi študentmi na túto kampaň sú síce rôzne od kladných cez negatívne až po absolútnu ignoráciu, ale tí, ktorí majú úprimnú snahu znížiť počet fajčiarov a tým aj percento nádorových ochorení, veria, že sa kvalita Nefajčiarskeho dňa bude každým rokom zvyšovať. Dúfajme však, že sa táto akcia nezvrhne v nákupné orgie ako sa to stalo v istej ázijskej krajine. V dotyčnom štáte boli totiž na krabičky s cigaretami umiestnené obrázky názorne ukazujúce ako môže vyzerať rakovinový nádor na hrtane alebo pľúcach a jediným výsledkom bolo, že ľudia začali cigarety hromadne kupovať a neskôr aj vymieňať spôsobom: "Vymením rakovinu hrtana v poslednom štádiu za nádor na pľúcach v štádiu počiatočnom."
Autor: Miša Telepovská
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.