blížneho. Veď nik z nás nevie, kedy ju bude potrebovať on sám. V uplynulých dňoch sa skončil už 8. ročník Študentskej kvapky krvi. Akcia prebiehala od 14.októbra do 17.novembra na Fakultnom transfúziologickom oddelení FNsP v spolupráci s regionálnou pobočkou Červeného kríža. O jeho priebehu sme sa rozprávali s primárkou transfuziologického oddelenia MUDr. Janou Rosochovou.
S akým ohlasom študentov sa stretla táto akcia?
- Počas akcie navštívilo naše oddelenie 894 študentov, z nich 222 však z dôvodu nespĺňania zdravotných kritérií muselo byť vyradených. Prvodarcov sme prilákali v počte 419. Badať teda stúpajúcu tendenciu dobrovoľníkov, pretože v prvom roku organizovania kvapky to bolo sotva 162 darcov. I študenti takto v nemalej miere participujú na pomoci našim pacientom.
Stávajú sa z príležitostných darcov stabilní prispievatelia?
- Ale áno. Jedným z významov akcie je pritiahnutie pozornosti mladých a perspektívnych darcov. Medializáciou a reprezentáciou akcie na verejnosti sa darcovstvo dostáva čoraz viac do povedomia ľudí. Mnohí si práve takto uvedomia nutnosť a chuť pomáhať iným. Niektorí sa teda vrátia opäť až o rok na ďalšiu kvapku, iní v priebehu roka aj viackrát, no nájdu sa i takí, ktorých na našom oddelení už neuvidíme.
Aké sú vlastne podmienky darcovstva?
- V prvom rade je to vek nad 18 rokov a váha nad 50 kg, dobrý zdravotný stav, krvný obraz, primeranú hladinu hemoglobínu a obsah červených krviniek. Podmienkou darcovstva je aj vyplnenie dotazníka, v ktorom uchádzači odpovedajú na otázky týkajúce sa životného štýlu. Večer pred odberom a ráno v deň odberu sa darcovia musia dostatočne napiť a 24 hodín pred by nemali fajčiť. Okrem toho je nutné, aby zjedli hoci aj kalorické jedlo, ale v žiadnom prípade nie mastné. Vhodné je pečivo s medom či džemom, vyhýbať by sa mali smotane, tučným jogurtom, maslu. Niektorí prvodarcovia prišli nalačno a v prípade, že museli na odber počkať i celé doobedie dochádzalo k závratom.
Ako pomáhate študentom prekonať ich obavy?
- Na tvárach niektorých prvodarcov sa skutočne zračila úzkosť a strach z nepoznaného prvého odberu, ale každý kto sem už raz prišiel, krv napokon aj daroval. Samozrejme, že sa ich snažíme najprv o celom priebehu poučiť, povzbudiť a počas odberu, keď ich strach ešte pretrváva, sa s nimi snažíme komunikovať, a tak odpútavať ich pozornosť.
Existuje aj možnosť stať sa plateným darcom?
- V súčasnosti badáme tendenciu neakceptovania platených darcov, pretože títo sú považovaní za rizikovú skupinu z hľadiska možnosti úmyselného zatajovania niektorých skutočností. Našou snahou je dosiahnutie úplnej bezplatnosti darcovstva. Máme asi 2% platených darcov, ktorých krv je veľmi vzácna a mohli by nastať problémy s jej zháňaním.
Ktoré ďalšie akcie organizujete v priebehu roka?
- Zaujímavou je Valentínska kvapka krvi, na ktorej sa zúčastňujú predovšetkým mladí ľudia. Často je to príležitosť druhého odberu pre prvodarcov zo Študentskej kvapky. Nutným intervalom medzi dvoma odbermi sú totiž u chlapcov 3 a u dievčat 4 mesiace. Organizuje sa i Vianočná kvapka a tohto roku je záujem aj o jednodňovú Mikulášsku kvapku. Na týchto akciách sa však už zúčastňujú všetky vekové akcie.
Pani doktorka pripojila i naliehavú výzvu pre všetkých nositeľov krvnej skupiny A, aby neváhali a prišli darovať krv. I keď je to najčastejšia krvná skupina, aktuálna situácia hospitalizovaných pacientov si vyžaduje jej doplnenie. Ak sme vás motivovali a presvedčili k tomuto činu, neváhajte a zájdite do Fakultnej nemocnice s poliklinikou, Tr.SNP č.1, Košice. Odbery sa konajú každý pracovný deň v čase od 7:00 10:00.
Autor: Jana Petríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.