Hrušovský sa neobáva, že riešenie krajanského zákona spôsobí krízu v koalícii
Predseda NR SR Pavol Hrušovský sa neobáva, že vo finálnej fáze riešenia problému kontroverzného zákona o zahraničných Maďaroch dôjde k
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
destabilizácii vládnej koalície na Slovensku, ak sa koaliční partneri nestotožnia s návrhom SMK. Treba počkať na rokovanie maďarského parlamentu a vlády, ktorá predloží do parlamentu novelu spomínaného zákona, povedal včera Hrušovský novinárom.
Zdôraznil, že "nie je dobré, ak nejaký štát prijíma zákony s exteritoriálnym pôsobením", čo by si mali podľa neho uvedomiť všetky štáty. Podľa šéfa Kresťanskodemokratického hnutia nebude potrebné opakovane iniciovať prijatie právnej úpravy, ktorá by obmedzila exteritoriálny účinok spomínaného zákona a zamedzila diskriminácii na národnostnom princípe, ako to kresťanskí demokrati navrhovali na jar. Hrušovský poznamenal, že Budapešť si iste uvedomí vážnosť tohto problému a vyrieši ho celý tak, že svoju iniciatívu nebudú musieť kresťanskí demokrati zopakovať.
Už dnes by sa mali v Budapešti stretnúť kvôli krajanskému zákonu, ktorý už dlhší čas vystupuje ako problém vo vzájomných vzťahoch, premiéri oboch krajín Mikuláš Dzurinda a Péter Medgyessy.
Slovenská vláda vytýka maďarskému zákonu, že jeho uplatnenie by znamenalo zasahovanie do vnútorných záležitostí SR a vnášanie princípu diskriminácie občanov na etnickom základe. V novele, ktorú by mal prerokovať maďarský parlament, sa otázka podpory vzdelávania vyriešila tak, že by ju mali dostávať aj spolky rodičov a pedagógov. Preukazy by mali vydávať zastupiteľské úrady Maďarskej republiky a občianske združenia by mali len informačný charakter.
Stála maďarská konferencia (MÁÉRT) na zasadnutí 17. novembra v Budapešti prijala odporúčanie SMK rozšíriť zákon o možnosť podpory vzdelávania aj pre združenia rodičov alebo pedagógov fungujúcich pri školských zariadeniach.
Hrušovský odcestoval do Bruselu na rokovania s Coxom a Veheugenom
Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský odcestoval včera do Bruselu na rokovania so šéfom Európskeho parlamentu Patom Coxom a európskym komisárom pre rozšírenie Günterom Verheugenom. Ide o jeho prvú oficiálnu zahraničnú návštevu od nástupu do funkcie. Nosnou časťou bruselských rokovaní bude 14. stretnutie Coxa s predsedami parlamentov krajín zúčastňujúcich sa na procese rozširovania Európskej únie.
Šéf poslaneckej snemovne chce v prvom rade zafixovať miesto našich trinástich pozorovateľov, ktorí od mája 2003 budú prizývaní na každé plenárne zasadnutie EP. S Coxom chce hovoriť o ďalšom postupe ratifikačného procesu. Návštevu chce využiť aj na bilaterálne rokovania s predsedami parlamentov krajín Visegrádskej štvorky a hlavným motívom diskusie bude koordinácia referend v jej jednotlivých krajinách o vstupe do únie tak, aby sa uskutočnili nadväzne v týchto štátoch, čo by považoval za akýsi prejav solidarity.
Pred dnešným rokovaním v EP bude Hrušovský raňajkovať s komisárom EÚ Verheugenom a vo večerných hodinách rokovať medzi štyrmi očami s predsedom EP Coxom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.