Korzár logo Korzár
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Páčila sa Misha, chýbal Müller, bude zo Slávika Repete?

Slávik 2002 nebol iný ako predchádzajúci Slávikovia. Opäť vyhrali tí, ktorých pesničky ľudia dobre poznajú, či skôr si ich ešte stále pamätajú. A to

sú vlastne tí, ktorých rádiá hrajú, lebo koho nehrajú, ten akoby ani nebol. Slávik nie je reálnym obrazom aktuálnej slovenskej muziky, ale skôr odráža niekoľko rokov sa vyvíjajúci (stagnujúci) pohľad na našu hudobnú scénu tých ľudí (laikov), ktorí hlasujú (a chcú vyhrať auto). Vraj najviac hlasujú tí vo veku medzi 20 a 30 rokov - vraj. Že táto anketa už tiež nie je najmladšia, ešte neznamená, že raz sa zo Slávika musí zákonite vykľuť Repete. A o tom, že trend Slávika akosi nie je dobrý, svedčí aj nie príliš disciplinovaná ´dochádzka´ samotných interpretov, čo však zas na druhej strane môže svedčiť aj o ich nie najférovejšom vzťahu k tým, čo hlasujú...

"Anketa Slávik nie je niečo, čo by zmenilo chod dejín, je to len taká hra o popularite a popularita je výsledkom niekoľkých rokov, nielen toho súčasného, preto stále vyhrávame, ale ja sa nad tým nezamýšľam a neriešim to," povedal nám Vašo Patejdl, ktorý bol na pódiu tri razy, dvakrát po Slávikov pre Elán (zlatého aj platinového) a raz za Ráža. "U nás je veľa výborných kapiel, speváčok a spevákov, ale ľudia ich nepoznajú, lebo slovenské rádiá hrajú všeobecne strašne málo slovenskej muziky, a keď už zahrajú Elán a No Name, tak potom do toho rozpočtu už sa tie mladé kapely jednoducho nedostanú."

Tomáš Okres z I.M.T. Smile nám ich nezískanie Slávika okomentoval: "Nezakladám si na týchto veciach, bol som rád, že sme vôbec v prvej päťke, to, že sme neboli v trojke, mi absolútne nevadí." A čo vraví na to, že Ivan Tásler, hoci vydal sólový album a nie zlý, nebol medzi spevákmi ani nominovaný do päťky? "Hlasovali ľudia, tak asi sa im ten album nepáčil, je to dosť divné a smutné je aj to, že sa do trojky nedostal ani Richard Müller."

Pre zaujímavosť, medzi skupinami (1. Elán 27 962 hlasov, 2. No Name 18 345, 3. Senzus 10 423) bol štvrtý Gladiator (4 798) a piaty I.M.T. Smile (4 541), medzi speváčkami (1. Kirschner 26 632, 2. Gombitová 13 773, 3. Jadranka 10 593) štvrtá Hasprová (5 559) a piata Misha (4 278) a u spevákov (1. Žbirka 16 604, 2. Ráž 15 676, 3. Habera 12 069) Müller (11 515) štvrtý a Kazík (7 578) piaty. Z Košičanov skončili medzi skupinami 20. Nocadeň, 23. Ears, u spevákov 7. Džunko, 8. Stašák, medzi speváčkami 16. Haščáková a 28. Džunková.

"A ešte niečo chcem povedať, bolo by fajn, keby sa nabudúce dalo zariadiť, aby sme tu mohli zaspievať naživo," dodal na samý záver Zlatý slávik Miro Žbirka. Playback vraj bol aj neoficiálnym dôvodom neprítomnosti Zlatej slávice Jany Kirschner, o ktorej sa vie, že ho (playback) príliš neľúbi. "Víťazstvom som prekvapený, veď je lepšie nečakať to a byť prekvapený, ako to čakať a nedostať nič, nie? Modrý album, song Čo bolí, to prebolí a Modré turné - to sú asi tri dôvody môjho Zlatého slávika," tvrdí Meky a sranduje: "My mladí začíname dýchať Palimu (Haberovi) na chrbát, haha." Fajn, haha (smejeme sa aj my) ale teraz trochu serióznejšie (prosíme ho). "No dobre, tak seriózne - my mladí začíname dýchať Palimu na chrbát, haha." Vraj v tomto roku Zlatý slávik Meky príliš veľa času doma v Prahe pri manželke a deťoch nepobudol, čo na to jeho žienka, Češka Katka? "Samozrejme, že keď bol na koncertnej šnúre, tak doma nebol, ale zas keď je Meky doma, tak je doma celý deň, takže ho mám celkom dosť. Keď potom odíde na nejaký koncert, tak si oddýchnem, urobím si nejakú dámsku jazdu, takže som v pohode. Zase iní manželia sú síce doma často, ale väčšinu dňa sú v práci, zatiaľ čo Meky keď je doma, tak je doma 24 hodín a to mi stačí." Povedala nám aj, čo si myslí o ankete Slávik. "Neberiem ju príliš vážne, myslím, že nie je meradlom ničoho, aj keď Meky vyhral. Viem, že Meky je dobrý, aj keby nebol Zlatý slávik, hihi."

"Cítim sa úplne skvele, teším sa, veľmi si to vážim," rozplývala sa Misha, Objav roka, aj keď čo sa týka ocenených Slávikov, vidí to triezvo: "Všetci veľmi dobre vedia, ako to tu chodí, ako to vzniká, ale bez ohľadu na to všetkým, ktorí vyhrali, to prajem a blahoželám." Mishu všetci chválili, aj tí, čo ju v sobotu v Istropolise videli a počuli vôbec prvý raz (napríklad Habera), aj ostatní, hoci viacerí jej hit (Náladu mi dvíhaš) poznali, no meno interpretky nie. "Svoj debutový album, ktorý je vonku zatiaľ len krátko, som nešila na ľudí, chcela som ho urobiť úprimne podľa seba, vedela som, že vo svojich piesňach nechcem kričať, chcem spievať hlasom, aký mám a pri akom sa cítim dobre, chcela som sa dostať k tým ľuďom blízko," opisuje. A čo kombinácia slovenčiny a angličtiny? "Bolo to úplne spontánne, vedela som, že musím dať niečo do slovenčiny, aby mi ľudia rozumeli, ale mám strašne rada angličtinu. Skoro celá pesnička už bola napísaná v angličtine a hovorím si: ´Skúsim refrén v slovenčine, možno to vyjde´. Skúsila som a povedala som si, že na začiatok to vari stačí. Priznávam však, že som neplánovala túto pesničku tak, aká je jej konečná podoba." Vraj sa po anglicky tak dobre naučila na Slovensku, v Amerike predtým nebola, až nedávno na krátky čas.

Sobotňajší program moderovala ´markízačka´ Marianna Ďurianová (vľavo), ktorú ste už v nedeľu večer mohli na obrazovke vidieť opäť v jej zvyčajnej pozícii moderátorky televíznych novín. "Ohlasy na moje moderovanie už boli, väčšinou pozitívne, akurát niektoré kamarátky mali výhrady k môjmu make-upu či účesu, ale moderovanie vraj bolo OK," prezradila nám na recepcii. "Strašne-strašne som sa potešila, že Slávika vyhral Miro Žbirka, lebo je mojou absolútne srdcovou záležitosťou. Medzi slávikmi mi chýbal Rišo Müller a páčila sa mi Misha," povedala Marianna, ktorá mala na naučenie sa textu naspamäť tri dni, čo zvládla na jednotku.

Na recepcii v hoteli Holiday Inn sa chalani z No Name s Mirom Žbirkom bavili ako starí známi. "Mira sme stretli, keď sme boli na šnúre v Amerike, je veľmi vtipný, hádzal perfektné hlášky, je to taký pohoďák, vie naozaj zavesiť také veci, že všetci sa z nich doslova ´poštia´," zhodnotil pre Korzár Mekyho zmysel pre humor ´nounejmák´ Vilo Gutray. Ďalšia vec, ktorá košických playboyov z No Name upútala, bola perfektná Mishina angličtina. V. Gutray: "Veľmi sa mi páči, keď už ako jedna z mála slovenských spevákov spieva po anglicky, tak tá jej angličtina je skvelá. Nedokážem pochopiť spevákov, ktorí spievajú po anglicky hrozne, je to úplne nemožné, ja by som si to v živote nedovolil, považujem to za hanbu." Kto bol v sobotu na Slávikovi priamo v hľadisku, mohol si všimnúť, že ak si niekto počas programu stále medzi sebou čosi šuškal a rozprával sa a bavil sa a smial sa, tak to bol takmer vždy niekto sediaci na jednom zo šiestich sedadiel, ktoré patrili No Name. Igor Timko nám to objasnil: "Rozprávali sme sa o všetkých možných veciach, všetko sme komentovali a keď niekto niečo povedal, keďže je nás šesť, tak sme si to medzi sebou podávali, ale vždy sme dávali pozor, či nás berie kamera, tak sme vedeli, či sme v obraze alebo nie, takže až takí nedisciplinovaní, ako tvrdíte, sme snáď neboli (úsmev)."

"Som prekvapený, nepočítal som s tým, veď chlapci sa činili, mali výborné projekty, či už Richard, Meky alebo Jožo," vraví Pavol Habera, bronzový Slávik. A aha ho, Müller slávika nemá. "No vidíte, je to také divné." Haberovi chýbali medzi ocenenými nejaké nové kapely a mladá generácia. V súčasnosti žije so svojou priateľkou, českou modelkou Danielou Peštovou, s ktorou má malú dcérku, v USA. Zaujímalo nás, keďže v Amerike Habera nezarába, len doma, ako tam vlastne finančne funguje, veď žiť v Amerike so slovenským príjmom, hoc aj s tým Haberovým, hm, ktovie, samozrejme, nejaký ten dolárik snáď zarobí Peštová, ale aj tak sme na to boli zvedaví. "K tomu sa absolútne nebudem vyjadrovať, to sú naše súkromné záležitosti. Ďalšia otázka, prosím." Tak nám teda porozprávajte o vašom Easy Team Tour, ktoré príde napríklad aj do Košíc. "Team ešte nikdy nebol na turné s obrovskou obrazovkou 5 x 6 metrov. Team zatiaľ nikdy nebol na koncertoch s pyrotechnikou, ešte stále si nepamätáme, kedy a do ktorých pásiem máme na pódiu zakázané ísť. Svetlá máme najlepšie, aké dnes na Slovensku sú. Hráme päť nových pesničiek, všetky ostatné sú staré, dokopy je to 25 vecí, program bude mať vyše dvoch hodín, každý si príde na svoje." Ostávate v USA, či plánujete návrat domov, teda domov na Slovensko? "Zatiaľ to neriešime. Som momentálne spokojný s tým, ako tam fungujem, aj keď ma to domov ťahá, ale to, kde skončíme a ako sa to vyvinie, zatiaľ netuším." A čo tak pokúsiť sa v tej Amerike presadiť? "Mám dosť roboty na Slovensku, musím si dokončiť zmluvy, ktoré tu mám, to je na niekoľko rokov, a nevidím šancu, aby som ešte tam chodil po vydavateľstvách a skúšal sa presadiť, to je míňanie energie, ktorú radšej budem míňať na to, aby som urobil dobré pesničky pre slovenský trh." A čo vlastne tej Amerike robíte, keď tam teda nič nerobíte, zavretý doma tam tvoríte piesne, či čomu presne sa tam venujete? "Ďalšia otázka, prosím."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 695
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 475
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 12 518
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 396
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 257
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 758
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 866
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 783
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 683
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 931
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Veterinár napísal Krajčímu. Nechápe, prečo nemôže testovať

Stretol sa aj s prípadom, že tyčinky do nosa ľuďom vkladal masér.

Veterinár najprv Ag testy vyhodnocoval, potom už nemohol.
Dekan Daniel Pella by lyžovanie povolil, ak by mohlo prísť len obmedzené množstvo ľudí.
Rokycany, obecný úrad.

Dôchodca sa vyhrážal sestre zabitím, schovala sa v špajze

Pred pol rokom dostal za rovnaké konanie podmienečný trest, nepoučil sa.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jednou z možností, ako zrýchliť očkovanie, je vakcinácia seniorov.
AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Z paralelnej reality, v ktorej premiér uviazol, sa nemá šancu vymotať (týždeň podľa Schutza)

Minulosť už dobieha aj veľké ryby.

Ilustračná fotografia.

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

Petra Vlhová ide obrovský slalom v stredisku Kranjska Gora. Pozrite si jej program na víkend.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop