pokles sadzieb pre platby do dôchodkového fondu Sociálnej poisťovne. Potvrdil to Ivan Švejna, koordinátor pracovného tímu zodpovedného za dôchodkovú reformu a externý poradca ministra práce.
Odvody do priebežného penzijného fondu tvoria dnes najväčšiu položku, ktorú musia pracujúci a ich zamestnávatelia štátu platiť. Dohromady to je 28 percent z ceny práce, čo pri štrnásťtisícovej hrubej mzde predstavuje takmer štyritisíc korún.
Švejna zatiaľ odmieta vyčísliť, o koľko odvody klesnú. „Bude to závisieť od finančných možností. Tie sú veľmi úzko naviazané na privatizačné príjmy, ktoré použijeme na vykrytie deficitu v súčasnom dôchodkovom fonde," vysvetľuje Švejna. Financovanie reformy z privatizačných peňazí umožní, aby si pracujúci odkladali časť odvodov na úročené osobné účty. Pri vybudovanom kapitalizačnom pilieri už nebude potrebné platiť odvody v súčasnej výške a vytvorí sa tak prietor pre ich pokles.
Ministerstvo práce sa bude musieť dohodnúť na tempe klesania sociálnych odvodov so zástupcami rezortu financií. Na tomto ministerstve zatiaľ žiadny oficiálny návrh nemajú. Podľa infomácií denníka SME by mohlo ministerstvo práce navrhnúť pokles penzijných odvodov až na dvadsať percent. Desať by smerovalo do starého dôchodkového systému a zvyšných desať percent by si ľudia odkladali na súkromné kapitalizačné účty.
Ešte nie je známe, komu by mali klesnúť sociálne odvody - či zamestnancom, alebo ich zamestnávateľom. Švejna si myslí, že je to jedno. „Nie je otázka, kto bude platiť. V konečnom dôsledku sú odvody zamestnávateľov nákladmi na prácu a ich pokles by sa teda mal odzrkadliť aj v konečnej cene práce, teda v platoch," vyhlásil Švejna.
Iný názor má Martin Barto, šéfekonóm Slovenskej sporiteľne: „Myslím si, že dôležitejšie je znížiť odvody zamestnávateľom. Klesli by ich náklady na prácu a mohli by zamestnávať viac ľudí. V platoch ľudí by sa zníženie zamestnávateľských odvodov odzrkadlilo len minimálne; ich výšku totiž v prevažnej miere určuje ponuka a dopyt na trhu práce," tvrdí Barto.
Ministerstvo práce pripravuje aj znižovanie odvodov do štátneho nemocenského fondu. Z neho štát vypláca práceneschopným zamestnancom, keď sú chorí. Dnes tam ide každý mesiac 4,8 percenta z ceny práce zamestnanca. Vyše dve tretiny z nemocenských odvodov platia zamestnávatelia. Práve im by mali nemocenské odvody klesnúť. Švejna: „Zamestnávatelia budú na druhej strane povinní prvých desať dní choroby platiť zamestnancom nemocenské dávky." Tie teraz platí štát.
„Je to dobrý návrh. Vieme, že na Slovensku je počet práceneschopných oproti iným krajinám privysoký. Slováci často zneužívajú práceneschopnosť na rôzne iné účely, len nie na liečenie. Bude na zamestnávateľoch, aby si ustrážili vlastných ľudí," ohodnotil pripravované zmeny vo vyplácaní nemocenských dávok Barto.
Autor: tom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.