na získanie dodávok čo najviac spĺňajúcich jeho požiadavky. Nakupovať sa budú dať týždenné, mesačné a ročné dodávky. Vykryje sa tým medzera medzi dlhodobými kontraktmi a krátkymi dodávkami, ktoré zabezpečuje operátor trhu. Na Slovensku sa zatiaľ s uvedením elektriny na burzu nepočíta.
„O možnosti obchodovania s elektrinou na Komoditnej burze v Bratislave sa už dlhší čas uvažuje. Zatiaľ však nedošlo ku konkrétnym krokom a táto otázka je preto skôr v ideovej rovine," povedal generálny sekretár burzy Samuel Kovacs. Burza čaká na legislatívne kroky, ktoré má pripraviť ministerstvo hospodárstva. Rezort sa však zatiaľ rozhodol vydať cestou vytvorenia operátora trhu. Ten má byť zriadený k prvému januáru budúceho roka. Pre denník SME to povedala hovorkyňa ministerstva hospodárstva Katarína Ševčíková. Podobne ako v Česku by ním mala byť akciová spoločnosť. Jej členmi by mali byť Slovenské elektrárne, tri rozvodné podniky a prenosová sústava. Uvažuje sa tiež so vstupom nezávislých obchodníkov a združení odberateľov.
Úlohou operátora trhu bude organizovať krátkodobý trh s elektrinou. Bude napríklad vyrovnávať platby za odchýlky v spotrebe. Tým sa znížia sankcie pre odberateľov pri porušení dohodnutého plánu odberov.
Český model potvrdzuje, že na trhu môže pracovať tak operátor trhu, ako aj burza. Táto možnosť nie je podľa Ševčíkovej vylúčená v budúcnosti ani na Slovensku. Uvedenie elektriny na burzu sa však zatiaľ odkladá kvôli obrovským uviaznutým nákladom Slovenských elektrární, s ktorými sa spájajú štátne záruky. Takýto stav by výrobcovi elektriny nedával dobré predpoklady čeliť ponuke ostatných dodávateľov na burze.
Vo svete to funguje
Komoditné burzy vo svete sa tešia rastúcemu záujmu o obchody s elektrickou energiou. Zvyšujú sa objem obchodov v rámci futures na elektrinu, pri ktorých ide o záväzok predať alebo nakúpiť v budúcnosti elektrinu za vopred dohodnutú cenu. To zákazníkom umožňuje zaistiť sa proti možnému rastu cien. Pre malých dodávateľov zasa burza otvára možnosť na konkurovanie veľkým monopolom. Futures na elektrinu sa podľa analytickej skupine Colosseum ujali v Spojených štátoch, Nórsku, Švédsku, Austrálii, na Novom Zélande, v Nemecku a Holandsku.
Elektrinu uvádzajú vlády na burzy ruka v ruke s liberalizáciou energetických trhov. Liberalizácia dovoľuje vybrať si dodávateľa energie a burza je ďalšou možnosťou na získanie dodávok za požadovaných podmienok. Na Slovensku sa však liberalizácia len začala. Možnosť zmeniť dodávateľa majú zatiaľ iba najväčšie priemyselné podniky. Od januára má otváranie trhu pokračovať a do roku 2005 majú mať možnosť voľby všetci zákazníci okrem domácnosti. Tie sú citlivou kategóriu takzvanými chránenými odberateľmi.
Autor: tom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.