pre reguláciu sieťových odvetví. O cenách tak už nerozhodujú ministri ale členovia šesťčlennej regulačnej rady. "Úrad je nezávislý a neriadime ho. Naše stanovisko môže byť len v odporúčacej, alebo konštatačnej rovine," vysvetlil pozíciu vlády minister hospodárstva Róbert Nemcsics.
Ľudí, ktorí o cenách rozhodujú, vymenoval prezident Rudolf Schuster. Nemcsics nechal otázku o ich odbornej zdatnosti nezodpovedanú. "Nepoznám ľudí, ktorí o cenách rozhodujú. Neviem akí sú tam ľudia. Nakoľko sú ich kalkulácie a podklady hodnoverné, musia zodpovedať oni," povedal.
Podľa podpredsedu úradu Jána Matuského môže prácu regulačnej rady skontrolovať parlament. "To, že sme nezávislí od vlády nezamená, že sme nezávislí od štátu," povedal Matuský. Nové ceny podľa neho nie sú svojvoľným rozhodnutím šiestich členov rady. "Vychádzali sme z hĺbkových analýz a zo skúsenosti zo sveta, ktoré sme upravili na slovenské pomery."
Prácu úradu kritizujú tak podnikatelia ako aj spotrebeľské združenia. K výhradám podnikateľov sa pridal aj minister hospodártsva Róbert Nemcsics. Na druhej strane sa však podľa neho firmy mohli na prudké zvýšenie nákladov lepšie pripraviť.
Elektrárne, vodárne či výrobcovia tepla predkladajú úradu svoje návrhy cien. Tie potom úrad posúdzuje. Niektoré ceny nevyrátal na prvý raz. Príkladom je cena tepla, do ktorej najprv najprv zarátal nižší nárast cien plynu. Včera zasa zmenil cenu elektriny. Tá zdražie v priemere o 19,82 percenta. Pre domácnosti bude drahšia o 24,7 percent namiesto pôvodných 16,9 percenta.
Matuský kritiku odmieta. Úrad si podľa neho plní svoju funkciu, teda napráva pokryvené ceny energií, ktoré nepokrývajú ani náklady ich výrobcov. Jendotlivé skupiny spotrebiteľov sa zároveň dotujú navzájom.
Autor: tom&rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.